REITY aneb nemovitostní fondy v akciovém kabátu
Jelínek Wealth Management s.r.o.

REITY aneb nemovitostní fondy v akciovém kabátu

REIT, neboli Real Estate Investment Trust, je akciová společnost, která investuje do nemovitostí . REIT musí splňovat určitá kritéria, aby mohla být klasifikována jako REIT, včetně:

  • Musí být kótována na burze.
  • Musí investovat alespoň 75 % svých aktiv do nemovitostí nebo souvisejících aktiv.
  • Musí každoročně vyplácet alespoň 90 % svých čistých příjmů jako dividendy svým akcionářům.

REIT jsou dostupné pro širokou veřejnost a nabízejí investorům možnost investovat do nemovitostí bez nutnosti vlastnit fyzické nemovitosti. Zdá se tedy, že jde o opravdu jednoduchou investici téměř bez rizika. Podívejme se však i na nevýhody:

  • Jednotlivé fondy mohou být ve výsledku podstatně dražší než jednotlivé nemovitosti.
  • Fond podléhá dani stejně jako jiné akcie.
  • Je to akciový fond, a je tedy stejně jako akcie volatilní.

Problém nastane, když začnou růst úrokové sazby.  Poptávka po nemovitostech ochladne a developeři se tak dostávají do problému ze dvou směrů. Jednak jsou sami dlužníci a musí si půjčovat za vysoký úrok a jednak musí jít s cenami dolů. Co z toho každopádně plyne? Realitní trh umí být též velmi rizikový, když se změní makroekonomické prostředí. Když jsou levné úvěry a nízká inflace, reality rostou jako z vody (alespoň to se dozvíme při analýze ziskovosti a vzniku nových REIT od roku 2000, největší změny můžeme vidět od roku 2008 až po 2017, následně zlom k roku 2019). Jakmile se ovšem vzedme inflace, nastane problém. Jelikož rostoucí inflace vede k růstu v úrokových sazbách.

Nejlepšími odvětvími v oblasti nemovitostí ve druhém čtvrtletí byly bytový sektor a sektor zdravotní péče. V přiloženém grafu za rok 2023 můžeme vidět, že REIT ztrácí za trhem (S&P500) a dokud se nezačnou úrokové sazby centrálních bank snižovat, rapidní zlepšení neuvidíme.

% návratnost All REIT indexu ve srovnání s S&P500

Trh s REIT na první pohled vypadá, že má to nejhorší za sebou. Jelikož jsme se dostali na možný vrchol současného cyklu růstu úrokových sazeb. To neznamená, že realitní trh nemůže níže.  Jestli k hospodářskému útlumu dojde, dojde i k útlumu realitního trhu. Proto je třeba být opatrný a zvážit všechna možná rizika. Přes to všechno jsme zastánci REITů v portfoliu. Jsme přesvědčeni, že vzhledem k cílům (které jsou většinou dlouhodobé, tzn na čerpání renty apod) jsou vhodné. Zároveň tam alokujeme jen část portfolia (max 10 %) a nesou pěknou dividendu. Portfolia diverzifikujeme a dlouhodobě sledujeme situaci. Pokud se něco změní, dáme vám to vědět.


Blog

26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.

 

Investiční report

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.

13.3.2025

Aktuální dění na trzích - březen 2025

Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %.

3.3.2025

Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.