Na úvod je důležité si uvědomit, z jakého důvodu si chci otevřít účet v Lichtenštejnsku. Největší důvody jsou diverzifikace rizik, diverzifikace jurisdikce mimo ČR a mimo EU, země bez státního dluhu, diskrétnost, bezpečnostní schránky, investiční příležitosti, které v ČR nejsou a banky je nenabízí, možná také prestiž a snadná dostupnost autem.
Pak si musím položit otázku, z jakého důvodu tu banku mám nebo chci mít? My využíváme privátní banku jako investiční platformu. Založíme účet a pak investiční účet, přes který nakupujeme klientům různá finanční aktiva. Mluvme tedy o tom, že tu banku máme jako investiční platformu.
Naše doporučení je používat privátní banky jako platformy. To znamená, že peníze neleží v té bance, ale přes tu banku se investuje jinam. Pokud byste si nechali peníze jen na účtu té banky, tak to s sebou nese zbytečná rizika. Banky krachují a pojištění vkladů funguje jen omezeně, tedy EUR 100 000,-, a to pro naše klienty je opravdu nedostatečné. Lichtenštejnské privátní banky umí ten vklad rozdělit. Banky umí ten vklad umístit nejenom u sebe, ale také jinde, tedy v jiné bance. Tím získáváte větší ochranu na jedno rodné číslo než jen EUR 100 000,-. Nejsem si vědom, že by něco podobného v české privátní bance šlo řešit. Důležité je tedy nemít peníze v bankách, ale mít je zainvestované prostřednictvím té banky. Když už potřebujete mít hodně hotovosti uložené v bance, tak je rozdělte do více bank. Nebo je mějte u systémově důležitých bank. Co je velké, to hůře krachuje.
Další specifikum lichtenštejnského bankovnictví je joint account.
Joint account je společný účet. V ČR tato forma není. Buď je to účet manžela nebo manželky. Tady je to nepříjemné, pokud dojde třeba k úmrtí majitele účtu nebo z důvodu úrazu, nemoci a neschopnosti s účtem disponovat. Proto joint account je účet každého zvlášť, tedy několika lidí najednou. Můžete třeba připojit i dospělé děti nebo životního partnera. Účet může být třeba na čtyři lidi najednou. Pokud dojde k úmrtí jednoho z nich, tak se samozřejmě řeší dědictví. Ale v mezičase k tomu účtu a jejich části peněz mají ostatní přístup. Každý zvlášť je jeho majitelem a každý zvlášť může nakládat se svými penězi. Toto řešení je vhodné pro klienty a rodiny, které nemají oddělené jmění.
Lombardní úvěry
Lombardní úvěr je půjčka oproti zástavě investic a cenných papírů, které v té bance máte. V podstatě je to takový kontokorent. Pokud máte například uloženo CZK 50 000 000,-, tak ta banka je vám obratem schopná poskytnout půjčku oproti vašim investicím do výše 50 % až 80 % toho, co tam máte. Jsou schopni tuto půjčku poskytnout v horizontu dní, třeba i dvou pracovních dnů. Peníze pak můžete použít na cokoliv. Lombardní úvěr se pak většinou nesplácí každý měsíc, ale vždy na konci období, které může být i roční. Pak si banka strhne jen úroky a zeptá se, jestli chcete lombardní úvěr prodloužit.
Závěrem bych rád napsal, že nejen velká lichtenštejnská nebo švýcarská privátní banka je zárukou vašeho bezpečí. To, co je zárukou a větší jistotou, že vaše bohatství zůstane v bezpečí, je strategie. Pokud budete mít strategii, která vám dlouhodobě umožní bohatství zachovat z hlediska jeho hodnoty a předat ho dalším generacím, tak pak teprve můžete klidně spát. Ať už budete chtít více informací o lichtenštejnském privátním bankovnictví nebo o ochraně vašeho bohatství, neváhejte se na nás obrátit.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství
V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
Jak investují prestižní americké univerzity
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Cesta k úspěšnému investování
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Aktuální dění na trzích - říjen 2024
S trhy hýbalo několik důležitých událostí jako například snížení sazeb americkým Fedem a lepší data z trhu práce v USA. Stejně jako americký Fed snižovaly sazby i evropská ECB a Česká národní banka. Důležitou roli hraje, a pravděpodobně bude i nadále hrát, situace na Blízkém východě.
Aktuální dění na trzích - září 2024
Inflace v USA potvrzuje definitivně klesající trend a meziroční míra za červenec vyšla na 2,9 %. Služby ani ceny nemovitostí už růst netáhnou a opravdu to vypadá, že inflace v USA už Fed ani akciové trhy trápit nemusí.
Aktuální dění na trzích - srpen 2024
Akciové indexy zažily v červenci po delší době menší korekci, především technologické akcie. Index S&P 500 sice po zasedání Fedu zakončil červenec s lehkým ziskem, technologický index NASDAQ 100 za červenec poklesl o necelá 3 %.
Akciové trhy v poklesu a co to pro Vás znamená?
V posledních dnech jsme zaznamenali mírný pokles na globálních finančních trzích. Rádi bychom vám vysvětlili hlavní příčiny tohoto vývoje a informovali vás o našich krocích při správě vašich investičních portfolií.