Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Konsolidační balíček pro rok 2024

Každoročně se vláda snaží upravovat daňový systém ku prospěchu státu. Samozřejmě mnozí z nás nesouhlasí s postupy našeho parlamentu a vlády, to ovšem není předmětem článku. Většina změn bude platit od 1.1.2024. V tomto článku se zkusíme podívat na ty nejdůležitější.


Základní sazba daně z přidané hodnoty

DPH zůstane na úrovni 21%, ale snížená daň bude upravena. Místo dvou snížených daní 10% a 15% bude používaná pouze 12%. Také budou některé druhy zboží přesunuty do zvýšené sazby DPH 21%.

15% DPH se používalo například u potravin (bez nápojů), zdravotnických prostředků, stavebních prací k bydlení, dětských autosedaček apod. Zde tedy ušetříme.

10% daň byla u DPH na léky, vodné a stočné, teplo, veřejnou dopravu, časopisy a noviny, ubytovací služby, stravovací služby nebo vstupné na kulturní a sportovní akce a sportoviště, zde daň stoupne na 12%.

Speciální položkou jsou knihy, které budou osvobozeny od DPH. Uvidíme, zda prodejci knih tento krok nevyužijí pro zvýšení zisků, popř. jak moc. Očekával bych zvýšení prodejní ceny oproti současné bez DPH, ale v konečném důsledku zlevnění díky nulovému DPH.

U produktů jako točené pivo, úklidové práce v domácnostech, opravy obuvi, kožených výrobků a kol, kadeřnické a holičské služby a sauny, půjčování nebo nájem knih, novin, časopisů, hudebnin a podobně na 21 %. Předchozí vláda tyto služby dočasně přesunula z důvodu Covidové situace, což již pominulo. Proto se tyto produkty vrací do původní skupiny.

Samozřejmě zde uvádím pouze příklady, přesunů je mnohem víc mezi skupinami. Nicméně podstatné je, že DPH bude stanovena pouze ve 2 sazbách.

Právnické osoby

Z 19 % na 21 % stoupne daň z příjmu právnických osob, to počínaje příjmy za rok 2024.

Rovněž se omezí daňová uznatelnost nákupu nového vozu. Horním limitem jsou 2 miliony na jeden vůz. Zajímavostí je, že jen v roce 2020 bylo 96 ze 10 nově registrovaných Ferrari v ČR registrováno na firmu.

Skončí také daňová uznatelnost takzvaného tichého vína jako daru do 500 korun na reprezentaci.
Zvýšení daně z nemovitostí

Daň z nemovitostí stoupne. Sazby daně se zvýší přibližně na 1,8 násobek. Pro představu nyní máme téměř nejnižší sazbu (0,2%) v Evropě ze států OECD. Průměr těchto států se nyní pohybuje na úrovni 1,69%.

Nemocenské pojištění zaměstnanců

Zaměstnanci začnou znovu odvádět nemocenské pojištění ve výši 0,6 %. Ve výsledku tak dostanou nižší čistou mzdu, přestože samotná daň nestoupne. Cílem znovuzavedení se uvádí vyrovnání záporné bilance nemocenského pojištění. V roce 2019 bylo saldo -8 mld Kč.

Zvýšená daň z příjmu

Daň z příjmu 23% se bude týkat podnikatelů se ziskem nad 36násobek roční průměrné mzdy. To se týká jak zaměstnanců s příjmem přes cca 121 tis., tak OSVČ se základem daně cca 1.452 tis. Kč.
Vyšší odvody na důchodové pojištění OSVČ

Minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění OSVČ se zvýší na 40 % průměrné mzdy z dosavadních 25 %. Ke zvýšení dojde postupně během tří let počínaje lednem 2024.

V prvních třech letech podnikání zůstane snížený minimální vyměřovací základ, aby byly podpořeni začínající podnikatelé.

OSVČ zároveň budou nově platit pojistné nejméně z 55 % namísto současných 50 % základu daně.

Paušální zálohy na daň se zvýší na 7.498,- měsíčně. To se týká jen paušalistů, nikoliv podnikatelů odevzdávajících daňové přiznání.
Omezení daňové slevy na manželku/manžela

Daňovou slevu na vyživovaného manžela/manželku bude možné odečíst jen v případě péče o dítě do tří let. Důvodem je snížení nechuti vstoupit na trh práce a využívat raději sociální systém.

Zrušení školkovného

Daňová „sleva za umístění dítěte“ (školkovné). Úmysl vychází z využívání spíše střední a vyšší příjmové skupiny obyvatel. Nižší příjmové skupiny tuto slevu nemusí využít pro nižší daňový základ, ač by to potřebovaly více.
Dohoda o provedení práce a pojistné

U dohod o provedení práce (DPP) zůstane zachován limit na příjem bez pojištění u jednoho zaměstnavatele. Nově se ale bude na výdělek z DPP pohlížet jako na jeden celek, nehledě na to, že pochází z dohod od více zaměstnavatelů.

Cílem je omezit takzvané řetězení dohod, kdy pracovník neodvádí státu pojistné a nezískává tedy ani potřebnou dobu pojištění pro nárok na důchod.

První limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 procent průměrné mzdy.

Druhý limit (vyšší) bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 procent průměrné mzdy

Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude muset platit pojistné.

Zvýšení spotřebních daní

Zvýší se „daně z neřestí“ – konkrétně spotřební daně z tabáku, alkoholu a hazardu.

Spotřební daň z cigaret, tabáku na kouření, doutníků a cigarillos má od roku 2024 stoupnout o 10 %, v letech 2025 až 2027 pak vždy o pět procent. Daně u zahřívaného tabáku má stoupnout o 15 % v každém z let 2024 až 2027. Zavede se nová daň z nikotinových sáčků a náplní do e-cigaret.

Snížení příspěvku na stavební spoření

Státní podpora stavebního spoření klesne na maximálně 1000 Kč za rok pro nové i stávající smlouvy. Dosud je strop 2000 Kč ročně. Příspěvek už zároveň nebude osvobozený od daně, což se ovšem v praxi dotkne minima lidí. Reálně tento produkt vymírá.
Zpřísnění podpory v nezaměstnanosti

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě opakované evidence na úřadu práce. Prodlouží se doba, kdy je možné znovu žádat o peníze od státu.

Od roku 2024 proto možnost opakovaného čerpání podpory zpřísní. Aby měl člověk, který se v období dvou let opakovaně eviduje jako nezaměstnaný, nárok na další podporu, bude muset mezi evidencemi odpracovat delší období. Dosavadní podmínka odpracování doby tří nebo šesti měsíců se nově prodlouží na šest nebo devět měsíců.

Dražší dálniční známka

Zvýšení ceny dálniční známky o 800 Kč z 1 500 na 2 300 Kč/rok od 1. 3. 2024. Zavedení nového pravidelného valorizačního schématu, které bude reflektovat zejména výši inflace. Někteří se mohou vyhnout tomuto zvýšení tím, že koupí dálniční známku před tímto termínem s posunutým počátkem. Do jisté míry to lze.

Na druhou stranu desetidenní i měsíční známky zlevní, a to nejen v poměru vůči roční variantě, ale dokonce i vůči dosavadní ceně. Novinkou bude i jednodenní známka.

Konec daňového zvýhodnění benefitů

Všechny dosud od daně osvobozené nepeněžní benefity, které zaměstnavatel zaměstnanci poskytne, budou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrné mzdy (aktuálně 20 162 Kč ročně).
Zrušení odpočtu za zvyšování kvalifikace

Z příjmů za rok 2024 už si nepůjde odečítat náklady za „zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání“.

Účetnictví v cizí měně

Balíček zavádí možnost od roku 2024 vést účetnictví (a platit daň) v eurech, dolarech nebo librách – když je pro ně takzvanou funkční měnou. Tato možnost se týká především firem, které mají většinu transakcí (nad 50 procent) v dané cizí měně, přípustná jsou však i jiná kritéria.

 

V případě, že potřebujete více informací je naleznete zde: https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/ozdravny-balicek


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.