Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
V tomto článku, který je dalším ze série článků o dlouhodobých investicích, budeme psát právě o šlechtických rodech a jak ty přistupují ke správě majetku a dlouhodobým investicím. Stejně jako univerzity, Nobelova nadace či církve nám mohou být inspirací jak k majetku přistupovat multigeneračně a postavit základ portfoliu, ze kterého mohou čerpat i naši potomci a potomci našich potomků.
S převzetím rodového majetku přichází nejen bohatství, ale také odpovědnost. Šlechtické rody vždy vnímaly dědictví jako závazek nejen vůči svým předkům, ale i budoucím generacím. Současná generace vždy stojí před těžkým úkolem. Musí majetek spravovat tak, aby ho ochránila pro budoucí generace a svým potomkům ho předala v lepším stavu, než jej převzala od svých rodičů.
Majetek šlechtických rodů nese nejen finanční hodnotu, ale často i historickou a kulturní. Péče o tyto statky tak přesahuje čistě ekonomický rozměr – šlechtické rody cítí odpovědnost vůči komunitám a společnosti, v nichž působí a žijí. Pro dnešního investora z toho plyne ponaučení, že k investicím a majetku je důležité přistupovat s odpovědným a etickým přístupem.
Mnoho šlechtických rodů mělo majetek rozmístěný v různých regionech a zemích. Tento přístup chránil jejich bohatství před lokálními krizemi, válkami či politickou nestabilitou.
Šlechtické rody tradičně investovaly do různých typů aktiv – od zemědělských půd a lesů až po nemovitosti, umělecké sbírky nebo podíly v průmyslových podnicích. Tím nejen snižovaly riziko spojené s kolísáním hodnoty jednoho aktiva, ale také zajistily stabilní příjmy z různých zdrojů.
Současná generace šlechticů pokračuje v této tradici, ale zároveň přizpůsobuje majetek moderním podmínkám. Zámky a historické budovy přetváří na hotely či turistické destinace, a pozemky využívají pro ekologické zemědělství a obnovitelné zdroje energie.
Pro dnešního investora z toho plyne jednoduché ponaučení – diverzifikace a adaptace jsou klíčem k ochraně majetku před nepředvídatelnými změnami.
Šlechtické rody vždy vnímaly majetek jako rodinný projekt s dlouhodobým horizontem. Každá generace správců přebírá odpovědnost s cílem předat majetek svým potomkům v lepším stavu.
Toto umožňuje šlechtickým rodům investovat s velmi dlouhodobým horizontem a to i proto, že takový přístup dovoluje diverzifikaci do aktiv, které mohou přinést zisky až po delším období. V portfoliích tak stále nalezneme lesy, louky a pole, které tyto rody spravují už po několik generací.
Dlouhodobý horizont také usnadňuje překonávání krizí. Šlechtické rody připravují své potomky na správu majetku tak, aby nejednali impulzivně a během krizí neprodávali aktiva v nevýhodných časech.
Dnešní “retailoví” investoři se mohou inspirovat tím, že rozloží své portfolio mezi různé typy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity nebo alternativní investice. Stejně jako šlechtické rody se mohou investovat na zahraničních trzích.
My toto s našimi klienty děláme. Akciové portfolio je diverzifikované po celém světě s důrazem na regiony a země, kterým věříme. Diverzifikujeme i dluhopisová portfolia. Stejně tak jsou portfolia diverzifikována napříč sektory. Movitější klientům do portfolií řadíme i private equity fondy.
Investoři by měli investovat s vizí dlouhodobého růstu a nastavit své portfolio tak, aby přinášelo zisk nejen jim samotným, ale i jejich potomkům. Dlouhodobý horizont a trpělivost jsou klíčem k úspěchu. To pak umožní i menšímu investorovi využívat benefitů dlouhodobého investičního horizontu stejně jako to po staletí dělají šlechtické rody.
Trpělivost je při investicích důležitou vlastností. Čas umožňuje investorům využít sílu složeného úročení. Při 7% ročním zhodnocení, se hodnota portfolia zdvojnásobí každých 10-let. To je síla trpělivosti a dlouhodobého investičního horizontu.
Šlechtické rody nám ukazují, že správa majetku není jen otázkou peněz, ale především filozofie, která klade důraz na dlouhodobý horizont, stabilitu a zodpovědnost.
V tomto článku, stejně jako v těch na které odkazujeme výše, je důraz na dlouhodobý horizont a diverzifikaci. Ani jedno nejde bez investiční plánu. S našimi klienty na takových plánech pracujeme a pomáháme jim na jejich investiční cestě, do které se snažíme vtisknout principy, o kterých píšeme v této sérii článků o dlouhodobém investování.
Předchozí články naleznete zde - Jak investují prestižní americké univerzity, Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství, a Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?
V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?
V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny. Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %. Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny. Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %. Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.Aktuální dění na trzích - červen 2025
Aktuální dění na trzích - květen 2025
Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu