Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Tomáš Jelínek

Jak investují prestižní americké univerzity

Že je důležité o investicích uvažovat dlouhodobě, je již u široké veřejnosti známý fakt. Většina investorů, alespoň z naší zkušenosti, uvažuje pouze o svém dlouhodobém investičním horizontu. Opakuji, svém vlastním. Existuje však i jiný přístup. Mnohé rodiny a instituce spravují svůj majetek s velmi dlouhodobým, možná až nekonečně dlouhým investičním horizontem - ať to zní jakkoliv zvláštně. Přemýšleli jste někdy v investičním nebo chceme-li správcovském horizontu i mezigeneračně, třeba 200 let a více?

V tomto článku bychom Vám rádi představili univerzitní endowment fondy a jejich investiční strategie. Univerzitní endowment fondy a jejich unikátní investiční přístup nabízí inspiraci pro investory, kteří by rádi dali pevný základ majetku, z kterého mohou těžit i jeho potomci.

 

Co je to endowment fond?


Endowment fondy jsou majetkové fondy spojované primárně s americkými univerzitami a v některých případech s neziskovými organizacemi. Tyto fondy mají některá specifika, která je odlišují od ostatních investorů. Jeden z nich jsme již zmínili v úvodu - velmi dlouhý investiční horizont přes více generací. Další specifika jsou široká diverzifikace, alternativní investice a pravidelné rebalancování.

Strategie těchto fondů je samozřejmě zaměřena na dlouhodobý a stabilní růst majetku. Jejich cílem však není pouze v tomto dlouhodobém horizontu zhodnotit majetek, ale také pravidelně vyplácet dividendy, které pak dané instituci pomohou pokrýt náklady na jejich provoz. Pro představu k našemu životu to může být například pasivní příjem nebo renta.

 

Jaké lekce univerzitní portfolia “endowment fondy” nabízí pro Vás?

 

1. Mezigenerační investiční horizont 

Jako tu první a nejdůležitější lekci vnímáme mezigenerační investiční horizont. Instituce využívající endowment fondy je tvoří tak, aby plnily své cíle i pro generace, které přijdou k řízení daných institucí v budoucnu. Toto by měla být i základní pravidla “retailových” investorů, kteří by tak mohli položit základní kameny majetku a kapitálu, ze kterých budou čerpat i generace jejich dětí, vnoučat, pravnoučat, a tak dále.

Výhodou takového přístupu je, že umožňuje překonat krátkodobé tržní turbulence a těžit z dlouhodobého růstu. Z výkyvů, které se mohou zdát obrovské v momentě, kdy se dějí, se stávají malé poskoky desítky let poté.

 

2. Velmi široká diverzifikace a alternativní investice

Endowment fondy mají velmi široce diverzifikovaná portfolia a to jak sektorově, geograficky a tak i přes třídu aktiv. Dle článku Investing Like the Harvard and Yale Endowment Funds na který odkazujeme pod následujícím grafem, tvoří akciová složka portfolií endowmentů 32 %. Dalších 7 % je alokováno do bondů. Zbytek je alokován do alternativních aktiv jako je private equity (19 %), reality (7 %), přírodní zdroje (7 %), ap.

Důvodem této široké diverzifikace je fakt, že v těžkých časech jedné třídy aktiv, ty ostatní performují lépe, a tak vyvažují propady portfolia. Alternativní třídy aktiv také mohou nabídnout lepší zhodnocení než třídy klasické - za předpokladu, že investor je ochoten přijmout vyšší volatilitu. Tu investoři s mezigeneračním investičním horizontem přijmout mohou.

 

Skladba portfolií univerzitních endowment fondů

 

Zdroj: Investing Like the Harvard and Yale Endowment Funds (Azlen, Zermati, 2017) 

Pro menší investory to jednoduše znamená, že by se neměli ohlížet pouze po akciích a dluhopisech, ale ve svých portfoliích udělat i místo pro alternativní třídy aktiv. V portfoliích, které my nabízíme investorům jsou například ETF fondy listed private equity.

 

3. Pravidelné a vysoké příspěvky, hlavně v počátku

Univerzitní portfolia jsou závislé na vysokých a pravidelných příspěvcích od dárců. Tyto příspěvky pomáhají jednak zhodnocovat, respektive udržet vývoj portfolia stabilní i přes vyšší volatilitu samotného portfolia a jednak zjednodušují rebalancování portfolia (o tomto bodu v podkapitole níže).

Pro “retailové” investory to znamená, že by měli jednak investovat pravidelně a jednak příspěvky do portfolia navyšovat s tím, jak se jim zvyšuje příjem. Čím dříve kapitál do portfolia pošleme, tím dříve se začne zhodnocovat a tím dříve se dá využít složeného úročení.
Nezapomeňte, že cílem by měla být tvorba mezigeneračního portfolia. Pravidelné investice také umožňují jednoduššeji využívat poklesů cen a podobných příležitostí, protože investor ví, že má každý měsíc nebo kvartál připravenou hotovost k investici.
 

4. Rebalancování

Rebalancování portfolia má obecně, a to neplatí jen pro univerzitní portfolia, hned několik úloh, které jsou více či méně provázané:

Udržování strategie.

Univerzitní a jiné endowment fondy mají pevně stanovené alokační cíle a konkrétní procenta pro svá aktiva. Rebalancování zajišťuje, že alokace aktiv v portfoliu zůstává v souladu s cíli a strategií.

Kontrola rizika.

Při růstu či poklesu cen různých aktiv v portfoliu se mění i rizikový profil samotného portfolia. Pokud by jedna z tříd aktiv, například akcie, měla mít 90 % oproti stavoveným 50 %, tak je portfolio koncetrováno do této třídy aktiv více a jeho rizikovost je tedy vyšší, protože je více závislé na vývoji cen této jedné třídy aktiv. Rebalancováním se zajišťuje, že toto nenastane.

Ochrana před emocionálním rozhodnutím.

Systematické rebalancování pomáhá vyhnout se emočně motivovaným rozhodnutím, jako je panický prodej během poklesů na trhu nebo nákup ve chvíli, kdy jsou ceny vysoké.

U našich klientů také provádíme pravidelné rebalancování. K rebalancu portfolia dojde pouze tehdy, pokud jedna složka portfolia získá větší alokaci v portfoliu, než je zdravé. Při rebalancování hlídáme poplatky za obchody i riziko daňové povinnosti.

 

5. Systematické držení se plánu

Vše výše uvedené by těžko fungovalo, kdyby se správci těchto fondů striktně nedrželi nastavené strategie. Pro Vás jako investory to znamená, že držení se nastaveného plánu je velmi důležité. Každá výjimka a každé rozhodnutí, které není v souladu s plánem, může být nebezpečné. Strategie má své důvody a ty je dobré si pamatovat. 

 

 

Endowmenty představují unikátní investiční přístup, který může být inspirací nejen pro velké family office, ale i pro investory, kteří začínají, a rádi by dali pevný základ kapitálu, z kterého mohou těžit i jeho potomci.

V článku výše jsme popsali co endowment fondy jsou, jaká je jejich strategie a jaké ponaučení si můžeme z jejich aktivit vzít. Tento včet samozřejmě není kompletní. To ani nebylo cílem tohoto článku. Pokud byste ale chtěli endowment fondy s námi prodiskutovat více, neváhejte se nám ozvat.


Blog

5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
15.10.2024

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
18.9.2024

Jak investují prestižní americké univerzity

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
5.7.2024

Cesta k úspěšnému investování

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.

 

Investiční report

10.10.2024

Aktuální dění na trzích - říjen 2024

S trhy hýbalo několik důležitých událostí jako například snížení sazeb americkým Fedem a lepší data z trhu práce v USA. Stejně jako americký Fed snižovaly sazby i evropská ECB a Česká národní banka. Důležitou roli hraje, a pravděpodobně bude i nadále hrát, situace na Blízkém východě. 
11.9.2024

Aktuální dění na trzích - září 2024

Inflace v USA potvrzuje definitivně klesající trend a meziroční míra za červenec vyšla na 2,9 %. Služby ani ceny nemovitostí už růst netáhnou a opravdu to vypadá, že inflace v USA už Fed ani akciové trhy trápit nemusí.
9.8.2024

Aktuální dění na trzích - srpen 2024

Akciové indexy zažily v červenci po delší době menší korekci, především technologické akcie. Index S&P 500 sice po zasedání Fedu zakončil červenec s lehkým ziskem, technologický index NASDAQ 100 za červenec poklesl o necelá 3 %.
7.8.2024

Akciové trhy v poklesu a co to pro Vás znamená?

V posledních dnech jsme zaznamenali mírný pokles na globálních finančních trzích. Rádi bychom vám vysvětlili hlavní příčiny tohoto vývoje a informovali vás o našich krocích při správě vašich investičních portfolií.