Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Jak investují prestižní americké univerzity

Že je důležité o investicích uvažovat dlouhodobě, je již u široké veřejnosti známý fakt. Většina investorů, alespoň z naší zkušenosti, uvažuje pouze o svém dlouhodobém investičním horizontu. Opakuji, svém vlastním. Existuje však i jiný přístup. Mnohé rodiny a instituce spravují svůj majetek s velmi dlouhodobým, možná až nekonečně dlouhým investičním horizontem - ať to zní jakkoliv zvláštně. Přemýšleli jste někdy v investičním nebo chceme-li správcovském horizontu i mezigeneračně, třeba 200 let a více?

V tomto článku bychom Vám rádi představili univerzitní endowment fondy a jejich investiční strategie. Univerzitní endowment fondy a jejich unikátní investiční přístup nabízí inspiraci pro investory, kteří by rádi dali pevný základ majetku, z kterého mohou těžit i jeho potomci.

Co je to endowment fond?


Endowment fondy jsou majetkové fondy spojované primárně s americkými univerzitami a v některých případech s neziskovými organizacemi. Tyto fondy mají některá specifika, která je odlišují od ostatních investorů. Jeden z nich jsme již zmínili v úvodu - velmi dlouhý investiční horizont přes více generací. Další specifika jsou široká diverzifikace, alternativní investice a pravidelné rebalancování.

Strategie těchto fondů je samozřejmě zaměřena na dlouhodobý a stabilní růst majetku. Jejich cílem však není pouze v tomto dlouhodobém horizontu zhodnotit majetek, ale také pravidelně vyplácet dividendy, které pak dané instituci pomohou pokrýt náklady na jejich provoz. Pro představu k našemu životu to může být například pasivní příjem nebo renta.

Jaké lekce univerzitní portfolia “endowment fondy” nabízí pro Vás?

1. Mezigenerační investiční horizont 

Jako tu první a nejdůležitější lekci vnímáme mezigenerační investiční horizont. Instituce využívající endowment fondy je tvoří tak, aby plnily své cíle i pro generace, které přijdou k řízení daných institucí v budoucnu. Toto by měla být i základní pravidla “retailových” investorů, kteří by tak mohli položit základní kameny majetku a kapitálu, ze kterých budou čerpat i generace jejich dětí, vnoučat, pravnoučat, a tak dále.

Výhodou takového přístupu je, že umožňuje překonat krátkodobé tržní turbulence a těžit z dlouhodobého růstu. Z výkyvů, které se mohou zdát obrovské v momentě, kdy se dějí, se stávají malé poskoky desítky let poté.

2. Velmi široká diverzifikace a alternativní investice

Endowment fondy mají velmi široce diverzifikovaná portfolia a to jak sektorově, geograficky a tak i přes třídu aktiv. Dle článku Investing Like the Harvard and Yale Endowment Funds na který odkazujeme pod následujícím grafem, tvoří akciová složka portfolií endowmentů 32 %. Dalších 7 % je alokováno do bondů. Zbytek je alokován do alternativních aktiv jako je private equity (19 %), reality (7 %), přírodní zdroje (7 %), ap.

Důvodem této široké diverzifikace je fakt, že v těžkých časech jedné třídy aktiv, ty ostatní performují lépe, a tak vyvažují propady portfolia. Alternativní třídy aktiv také mohou nabídnout lepší zhodnocení než třídy klasické - za předpokladu, že investor je ochoten přijmout vyšší volatilitu. Tu investoři s mezigeneračním investičním horizontem přijmout mohou.

Skladba portfolií univerzitních endowment fondů

Zdroj: Investing Like the Harvard and Yale Endowment Funds (Azlen, Zermati, 2017) 

Pro menší investory to jednoduše znamená, že by se neměli ohlížet pouze po akciích a dluhopisech, ale ve svých portfoliích udělat i místo pro alternativní třídy aktiv. V portfoliích, které my nabízíme investorům jsou například ETF fondy listed private equity.

3. Pravidelné a vysoké příspěvky, hlavně v počátku

Univerzitní portfolia jsou závislé na vysokých a pravidelných příspěvcích od dárců. Tyto příspěvky pomáhají jednak zhodnocovat, respektive udržet vývoj portfolia stabilní i přes vyšší volatilitu samotného portfolia a jednak zjednodušují rebalancování portfolia (o tomto bodu v podkapitole níže).

Pro “retailové” investory to znamená, že by měli jednak investovat pravidelně a jednak příspěvky do portfolia navyšovat s tím, jak se jim zvyšuje příjem. Čím dříve kapitál do portfolia pošleme, tím dříve se začne zhodnocovat a tím dříve se dá využít složeného úročení.
Nezapomeňte, že cílem by měla být tvorba mezigeneračního portfolia. Pravidelné investice také umožňují jednoduššeji využívat poklesů cen a podobných příležitostí, protože investor ví, že má každý měsíc nebo kvartál připravenou hotovost k investici.
 

4. Rebalancování

Rebalancování portfolia má obecně, a to neplatí jen pro univerzitní portfolia, hned několik úloh, které jsou více či méně provázané:

Udržování strategie.

Univerzitní a jiné endowment fondy mají pevně stanovené alokační cíle a konkrétní procenta pro svá aktiva. Rebalancování zajišťuje, že alokace aktiv v portfoliu zůstává v souladu s cíli a strategií.

Kontrola rizika.

Při růstu či poklesu cen různých aktiv v portfoliu se mění i rizikový profil samotného portfolia. Pokud by jedna z tříd aktiv, například akcie, měla mít 90 % oproti stavoveným 50 %, tak je portfolio koncetrováno do této třídy aktiv více a jeho rizikovost je tedy vyšší, protože je více závislé na vývoji cen této jedné třídy aktiv. Rebalancováním se zajišťuje, že toto nenastane.

Ochrana před emocionálním rozhodnutím.

Systematické rebalancování pomáhá vyhnout se emočně motivovaným rozhodnutím, jako je panický prodej během poklesů na trhu nebo nákup ve chvíli, kdy jsou ceny vysoké.

U našich klientů také provádíme pravidelné rebalancování. K rebalancu portfolia dojde pouze tehdy, pokud jedna složka portfolia získá větší alokaci v portfoliu, než je zdravé. Při rebalancování hlídáme poplatky za obchody i riziko daňové povinnosti.

5. Systematické držení se plánu

Vše výše uvedené by těžko fungovalo, kdyby se správci těchto fondů striktně nedrželi nastavené strategie. Pro Vás jako investory to znamená, že držení se nastaveného plánu je velmi důležité. Každá výjimka a každé rozhodnutí, které není v souladu s plánem, může být nebezpečné. Strategie má své důvody a ty je dobré si pamatovat. 

Endowmenty představují unikátní investiční přístup, který může být inspirací nejen pro velké family office, ale i pro investory, kteří začínají, a rádi by dali pevný základ kapitálu, z kterého mohou těžit i jeho potomci.

V článku výše jsme popsali co endowment fondy jsou, jaká je jejich strategie a jaké ponaučení si můžeme z jejich aktivit vzít. Tento včet samozřejmě není kompletní. To ani nebylo cílem tohoto článku. Pokud byste ale chtěli endowment fondy s námi prodiskutovat více, neváhejte se nám ozvat.


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.