Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

V minulých měsících jsme publikovali dva články na téma dlouhodobého investování. V jednom z nich jsme pojednávali o tom, jak investují prestižní americké univerzity své peníze a jakým způsobem je spravují. Ve druhém článku jsme popisovali, jak se k investicím staví Nobelova nadace. Oba články měly za cíl přiblížit menším investorům, jak spravují své peníze velké instituce a jak se jimi mohou inspirovat.

V seriálů těchto článků pokračujeme a tento článek bude pojednávat o investicích církví. Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.

Fond anglikánské církve, tzv. “The Church Commissioners” má dlouhou historii. Fond byl založen sloučením dvou institucí - “Queen Anne's Bounty”, instituce založené v roce 1704 na podporu chudších duchovních, a “Ecclesiastical Commissioners”, jež od roku 1836 vykonávala pro církev různé funkce.
 

Jak investuje anglikánská církev?

Ke konci roku 2023 měl investiční fond anglikánské církve (The Church Commissioners for England) ve správě 10,4 milliard liber. Během posledních 30 let má fond průměrné zhodnocení 10 %. Zisky fondu pak pokrývají přibližně 20 % provozních nákladů církve.

Investiční portfolio anglikánské církve je velmi diverzifikované. Tímto způsobem se církev snaží minimalizovat riziko a investovat peníze dlouhodobě. Čas hraje v investicích velmi důležitou roli a církve mohou investovat s opravdu dlouhým časovým horizontem.

Portfolio anglikánské církve zahrnuje široké spektrum aktiv, od akcií a dluhopisů přes nemovitosti a přímé investice do projektů až po “alternativní” investice jako private equity fondy, venture capital, fondy infrastruktury, pole či lesy.
 

Zdroj: The Church Commissioners for England - výroční zpráva za rok 2023

Fond dává důraz na dlouhodobý růst. To znamená, že se snaží aktiva v portfoliu poskládat tak, aby jako celek poskytovala stabilní příjem s potenciálem růstu v horizontu několika desítek let. S takovým investičním horizontem a jasně danou, předem stanovenou strategií, nejsou krátkodobé výkyvy na trzích nikterak velkým rizikem.

Udržitelné a etické investování

Církev ke svým investicím také přistupuje s ohledem na své hodnoty a proto při výběru investic vynechává společnosti, u kterých cítí, že je její morální povinností je nijak nepodporovat. Ve své poslední výroční zprávě zmiňuje například témata jako změna klimatu, ztráta biodiverzity v přírodě a sociální nerovnost.

Tato systémová rizika mohou vážně narušit jak finanční systém tak i stav v širší společnosti. Etické investování je pak způsob Anglikánské církve tato systémová rizika řídit. Velké množství informací k zodpovědnému investování církve je v jejím “Stewardship reportu”, na který odkazujeme zde.

Jak se tedy inspirovat?

Způsob investování Anglikánské církve nabízí několik zajímavých a důležitých lekcí pro investory, které se více či méně prolínají s lekcemi, o kterých jsme psali v článcích o investicích univerzit a Nobelovy nadace.

První lekce je důraz na dlouhodobý horizont. Církev neinvestuje v horizontu života jednoho člověka, ale tak, aby z investic mohli těžit i další generace. Investoři, ať už fyzické osoby nebo různé instituce, které teprve začínají investovat, tak mohou ke svým portfoliím přistupovat tak, že budují nejen něco pro “sebe”, ale naopak něco, co je větší než oni samotní a z portfolia tak může těžit zbytek rodiny a v budoucnu i potomci.

Druhou lekcí je diverzifikace, která se úzce pojí s dlouhodobým investičním horizontem. Diverzifikace pomáhá snižovat riziko a zvyšuje tak stabilitu portfolia.

Etické investování je třetí lekcí. Anglikánská církev neinvestuje do firem či projektů pouze na základě jejich finančních výsledků. Důležitou roli hraje také etika. Církev investuje dle své politiky odpovědného a etického investování. “Retailoví” investoři pak mohou svá portfolio stavět tak, aby odpovídala jejich etickému a morálnímu nastavení. ESG fondů, ať už aktivně spravovaných nebo ETF, je k dispozici celá řada. 

Portfolio Anglikánské církve může být příkladem pro vás investory, jak skloubit stabilitu, dlouhodobý investiční horizont a zodpovědnost a etické principy. Ať už se jedná o drobného “retailového” investora nebo institucionální fond, Anglikánská církev a její přístup k investicím může být cennou inspirací.

I když se jedná již o třetí článek v naší sérii o dlouhodobém investování, principy jsou stejné nebo se z velké části prolínají. Důležitou roli hraje dlouhodobý investiční horizont, široká diverzifikace portfolia, systematické držení se plánu, pravidelné příspěvky a další.


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.