V minulých měsících jsme publikovali dva články na téma dlouhodobého investování. V jednom z nich jsme pojednávali o tom, jak investují prestižní americké univerzity své peníze a jakým způsobem je spravují. Ve druhém článku jsme popisovali, jak se k investicím staví Nobelova nadace. Oba články měly za cíl přiblížit menším investorům, jak spravují své peníze velké instituce a jak se jimi mohou inspirovat.
V seriálů těchto článků pokračujeme a tento článek bude pojednávat o investicích církví. Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Fond anglikánské církve, tzv. “The Church Commissioners” má dlouhou historii. Fond byl založen sloučením dvou institucí - “Queen Anne's Bounty”, instituce založené v roce 1704 na podporu chudších duchovních, a “Ecclesiastical Commissioners”, jež od roku 1836 vykonávala pro církev různé funkce.
Ke konci roku 2023 měl investiční fond anglikánské církve (The Church Commissioners for England) ve správě 10,4 milliard liber. Během posledních 30 let má fond průměrné zhodnocení 10 %. Zisky fondu pak pokrývají přibližně 20 % provozních nákladů církve.
Investiční portfolio anglikánské církve je velmi diverzifikované. Tímto způsobem se církev snaží minimalizovat riziko a investovat peníze dlouhodobě. Čas hraje v investicích velmi důležitou roli a církve mohou investovat s opravdu dlouhým časovým horizontem.
Portfolio anglikánské církve zahrnuje široké spektrum aktiv, od akcií a dluhopisů přes nemovitosti a přímé investice do projektů až po “alternativní” investice jako private equity fondy, venture capital, fondy infrastruktury, pole či lesy.
Zdroj: The Church Commissioners for England - výroční zpráva za rok 2023
Fond dává důraz na dlouhodobý růst. To znamená, že se snaží aktiva v portfoliu poskládat tak, aby jako celek poskytovala stabilní příjem s potenciálem růstu v horizontu několika desítek let. S takovým investičním horizontem a jasně danou, předem stanovenou strategií, nejsou krátkodobé výkyvy na trzích nikterak velkým rizikem.
Církev ke svým investicím také přistupuje s ohledem na své hodnoty a proto při výběru investic vynechává společnosti, u kterých cítí, že je její morální povinností je nijak nepodporovat. Ve své poslední výroční zprávě zmiňuje například témata jako změna klimatu, ztráta biodiverzity v přírodě a sociální nerovnost.
Tato systémová rizika mohou vážně narušit jak finanční systém tak i stav v širší společnosti. Etické investování je pak způsob Anglikánské církve tato systémová rizika řídit. Velké množství informací k zodpovědnému investování církve je v jejím “Stewardship reportu”, na který odkazujeme zde.
Způsob investování Anglikánské církve nabízí několik zajímavých a důležitých lekcí pro investory, které se více či méně prolínají s lekcemi, o kterých jsme psali v článcích o investicích univerzit a Nobelovy nadace.
První lekce je důraz na dlouhodobý horizont. Církev neinvestuje v horizontu života jednoho člověka, ale tak, aby z investic mohli těžit i další generace. Investoři, ať už fyzické osoby nebo různé instituce, které teprve začínají investovat, tak mohou ke svým portfoliím přistupovat tak, že budují nejen něco pro “sebe”, ale naopak něco, co je větší než oni samotní a z portfolia tak může těžit zbytek rodiny a v budoucnu i potomci.
Druhou lekcí je diverzifikace, která se úzce pojí s dlouhodobým investičním horizontem. Diverzifikace pomáhá snižovat riziko a zvyšuje tak stabilitu portfolia.
Etické investování je třetí lekcí. Anglikánská církev neinvestuje do firem či projektů pouze na základě jejich finančních výsledků. Důležitou roli hraje také etika. Církev investuje dle své politiky odpovědného a etického investování. “Retailoví” investoři pak mohou svá portfolio stavět tak, aby odpovídala jejich etickému a morálnímu nastavení. ESG fondů, ať už aktivně spravovaných nebo ETF, je k dispozici celá řada.
Portfolio Anglikánské církve může být příkladem pro vás investory, jak skloubit stabilitu, dlouhodobý investiční horizont a zodpovědnost a etické principy. Ať už se jedná o drobného “retailového” investora nebo institucionální fond, Anglikánská církev a její přístup k investicím může být cennou inspirací.
I když se jedná již o třetí článek v naší sérii o dlouhodobém investování, principy jsou stejné nebo se z velké části prolínají. Důležitou roli hraje dlouhodobý investiční horizont, široká diverzifikace portfolia, systematické držení se plánu, pravidelné příspěvky a další.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství
V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
Jak investují prestižní americké univerzity
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Cesta k úspěšnému investování
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky. Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %. Trump zvítězil ve volbách a bude zvolen 47. prezidentem USA. Nakonec nešlo o vyrovnané volby, protože Trump vyhrál s jasnou většinu a získal přes 300 hlasů volitelů z 270 potřebných pro jeho zvolení. Současně si republikáni dokázali udržet senát a drží tak stále většinu. Prvotní reakce jsou následující: Index S&P 500 i poté díky zasedání Fedu překonal nová maxima a dostal se až na úroveň přes 6000 USD. Rostou i další akciové indexy, a především se daří small caps společnostem. Pro akcie může být jeho zvolení pravděpodobně pozitivní i do budoucna, protože plánuje snižovat korporátní daň.Aktuální dění na trzích - prosinec 2024
Aktuální dění na trzích - listopad 2024
Aktuální dění na trzích - říjen 2024
S trhy hýbalo několik důležitých událostí jako například snížení sazeb americkým Fedem a lepší data z trhu práce v USA. Stejně jako americký Fed snižovaly sazby i evropská ECB a Česká národní banka. Důležitou roli hraje, a pravděpodobně bude i nadále hrát, situace na Blízkém východě.
Aktuální dění na trzích - září 2024
Inflace v USA potvrzuje definitivně klesající trend a meziroční míra za červenec vyšla na 2,9 %. Služby ani ceny nemovitostí už růst netáhnou a opravdu to vypadá, že inflace v USA už Fed ani akciové trhy trápit nemusí.