V dnešním rychlém světě, v dobách nejistoty a válek je klíčové držet určité strategie. Jednou z nich je strategie Wealth protection, kterou my používáme v našich portfoliích. Co to tedy je?
Celá myšlenka vychází z historie a z praxe. Jak můžu můj majetek nejlépe chránit? Jak vytvořit portfolio, které bude odolené každému počasí ať se děje co se děje?
Pojďme se podívat na 3 základní pravidla.
Nepředvídejte trh
Budoucí vývoj cen cenných papírů není krátkodobě předvídatelný. Skutečné riziko je to, co tady ještě nebylo. Pro úspěch je potřeba mít systém. Je velice důležité kontrolovat emoce. Jelikož neumíme předvídat chování trhu, musíme se naučit předvídat a zejména řídit naše investiční chování.
Správná alokace = 92% investičního úspěchu
Správná alokace nám zaručí úspěch. Rozumně a správně alokujte mezi akcie, dluhopisy a hotovost.
Nepřeskakujte neustále mezi akciemi, dluhopisy a hotovostí.
Nebuďte příliš konzervativní tj. mějte v akciových strategiích alespoň 30% portfolia. Nesázejte jen na akciové strategie, i když jsou dlouhodobě nejvýnosnější.
Alokaci měňte v čase tak, že akciové investice postupně redukujte a nadvažujte dluhopisové investice a hotovost.
Systematicky diverzifikujte a používejte strategii Wealth Protection
Jaký typ diverzifikace pomáhá zvyšovat bezpečí investic?
Podle měny produktů
Podle regionů (US, EU, Asie apod.)
Podle sektorů (finance, průmysl, IT atd.)
Podle správců (různé finanční skupiny)
Podle typu produktů (fondy, akcie, ETF, ...)
Podle všech výše uvedených kritérií
Co je v investování nejdůležitější?
Mít plán. Mít plán a předem stanovená pravidla, co budu a kdy dělat. Inteligentní investor systematicky kontroluje emoce, alokuje a diverzifikuje. Kontrolou emocí se inteligentní investor odlišuje od retailových investorů, kteří kupují nahoře a prodávají dole. Inteligentní investor si uvědomuje, že 92% investičních úspěchů je skryto v alokaci mezi akcie, dluhopisy a cash. Inteligentní investor ví, že diverzifikace do portfolia přináší Ochranu Bohatství neboli Wealth Protection. Inteligentní investor si uvědomuje, že skutečně dlouhodobé úspěchy přináší
jen systém a plán.
Dříve než začne investovat, má investor písemný plán, jak dosáhnout cílů.
Bez písemného plánu nikdy neinvestuje! A proč?
-ošetří potenciální hrozby
-zkontroluje, zda hypotéka „neškrtí“
-má rozumnou finanční rezervu
Plán doporučí alokaci a diverzifikaci investic, ale také, co je třeba udělat před první investicí, aby se nemusely investice likvidovat pod tlakem událostí.
Už máte svůj plán?
Pokud ne, neváhejte se na nás obrátit.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství
V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
Jak investují prestižní americké univerzity
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025
Aktuální dění na trzích - únor 2025