USA A EVROPA
Zatímco rok 2022 byl rokem poklesů a nebylo příliš možností, kam se před ztrátami schovat, rok 2023 se nakonec otočil a budeme na něho vzpomínat v dobrém. Trhy se zotavily a ti, kteří se řídili našimi radami a pravidelně investovali i v dobách poklesů, s na konci roku mohli těšit z dvojciferných výnosů. Dařilo se nejen akciovým trhům, ale i kryptoměnám nebo zlatu. Doba růstu cen dluhopisů pak ještě přijde.
Technologická nadvláda
Globální akciový index MSCI World si od začátku roku připsal 22,1 %. Akciovému světu ale vládly technologické akcie, jejichž index Nasdaq Composite vzrostl o 45,3 %, těsně následovaný japonskými akciemi reprezentovanými indexem Nikkei 225 s výnosem 30,1 % a americkým indexem S&P 500 s výnosem 25,1 %. Panevropský index Euro Stoxx 50 si připsal 19,4 %. Zaostávaly rozvojové trhy, které byly taženy dolů především čínskými akciemi. Hang Seng odepsal za rok 15,3 %.
Zlato znovu na maximech
Zlatu se v průběhu roku také dařilo. V průběhu roku rostlo a jeho cena se zvýšila skoro o 13 % na 2 076 USD za jednu unci a dosáhla nového historického maxima. Je však nutné poznamenat, že na úrovni poblíž dvou tisíc dolarů však byla cena zlata již v roce 2020 a od té doby spíše kolísala. Tlak na zhodnocení zlata ale nevyvíjela pouze inflace, ale také trvající válka na Ukrajině a nový konflikt mezi Izraelem a Hamásem.
Čas dluhopisů ještě přijde
Dluhopisům se začalo dařit až v závěru roku, kdy klesající inflace a nižší ekonomická aktivita vyvolaly tlak na ukončení cyklu zvyšování sazeb. Výnosy na amerických i globálních dlouhodobých dluhopisech začaly klesat a k nim inverzní ceny dluhopisů tak začaly růst.
Dobrou náladu na finančních trzích vyvolával úspěšný boj centrálních bank s inflací. Ta klesla v USA na 3,1 % a v eurozóně na 2,4 %, což jsou již hodnoty blízké cílovým 2 %. Jelikož se růst spotřebitelských cen dostává pod kontrolu, centrální banky získávají prostor pro snížení úrokových sazeb už v prvním pololetí 2024. Můžeme tedy v novém roce očekávat, že se sníží úrokové sazby na spořících účtech a krátkodobých dluhopisových produktech. Zároveň můžeme očekávat větší oživení ekonomiky z důvodu nižších cen zdrojů. To znamená více úvěrů a hypoték.
Důležité je ale to, že se potvrdila očekávání investorů ohledně tzv. měkkého přistání ekonomiky. To znamená, že se dosáhlo snížení inflace bez vyvolání recese a výrazného růstu nezaměstnanosti. Hospodářství USA prokázalo velmi vysokou odolnost a roste silněji, než se čekalo. Eurozóna i celá EU sice trochu balancuje na hraně recese, ale ta by měla být jen mírná. Vyhlížené snížení sazeb by mohlo ekonomickou aktivitu zase oživit.
ČESKÁ REPUBLIKA
V roce 2023 byla pro českou ekonomiku největší překážkou vysoká inflace, z velké části přejatá ze zahraničí, kterou způsobilo velké podpoření ekonomiky v době pandemické krize. Další nepříznivou zprávou, které jsme museli čelit, byl vliv z ruské války proti Ukrajině.
Aktuální prognóza ČNB ohledně vývoje úrokových sazeb (3M PRIBOR)
Česká národní banka na danou situaci reagovala průdkým zvýšením úrokových sazeb až na 7 %. To způsobilo zhoršující se finanční situaci domácností, zpomalující poptávku ze zahraničí a ustupujícími problémy v globálních hodnotových řetězcích. Narušil se i řetězec působivého dohánění západní průměrné mzdy, který trval v České republice již dobré dvě desetiletí.
Dobrou zprávou ale je, že inflace dále oslabuje a již jsme se dočkali i prvního snížení úrokových sazeb na 6,75 %.
Podle aktuálních předpovědí České národní banky se po poklesu v roce 2023 ekonomika začne v roce 2024 opět zvyšovat. Hlavní inflace v roce 2023 byla 10,8 %, ale předpokládá se, že v roce 2024 klesne na 2,6 %. Hrubý domácí produkt (HDP) se v roce 2023 snížil o 0,4 %, ale v roce 2024 se očekává nárůst o 1,2 %. Se snižující se inflací se množily hlasy, které po uvolnění volaly a nyní tento krok ČNB vítají. My jsme v tomto směru opatrní, pokud totiž ke snížení sazeb dojde předčasně, může to pomoci k tomu, aby se vyšší inflace opět vrátila v roce 2025.
Turecko - černý scénář návratu inflace
Příkladem, kde předčasné snižování sazeb roztočilo kola inflace, je Turecko. V roce 2022 zde dosahovala inflace 85 %. Prezident Erdogan ale tlačil centrální banku k uvolnění měnové politiky a sazby klesaly. Došlo k dočasnému snížení inflace, ale v tomto roce se opět odrazila ode dna kolem 40 % a začala znovu prudce růst na nynějších 60 %. Nyní po volbách centrální banka začala s prudkým zvýšením sazeb. Od léta sazby v turecku vzrostly z 8,5 % na 42,5 %.
ČÍNA v krizi
Na rok 2023 nebude v dobrém vzpomínat druhá největší ekonomika světa Čína, jejíž trh se celý rok potýkal a stále ještě potýká s krizí. Trápí je především velké problémy v oblasti nemovitostí a slabé spotřeby. Čínské akcie jsou tedy velmi hezky vyklesané, avšak i přesto do nich zatím investovat nebudeme, jelikož zde hrozí investorům systémové riziko a nemuseli by své investice dostat zpět.
ZÁVĚR
Těchto hrozeb, které shrnujeme v závěru, jsme si vědomi a budeme dávat pozor, aby vaše prostředky vždy zůstali především v bezpečí. Naším hlavním cílem zůstává ochrana majetku klientů. Věříme, že rok 2024 již přinese na trhy trochu klidnější období a ekonomika poroste zdravým tempem dále.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025