AMERIKA
Americké akciové indexy S&P 500, Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average pokračovaly ve svém růstu, přičemž se přiblížily k historickým maximům. Býčí náladě na trzích narhávaji i data ze stabilizující ekonomiky. Index nákupních manažerů PMI se zlepšil na 50,3 % z únorových 47.8 % a očekává se, že tempo růstu americké ekonomiky v roce 2024 dosáhne na 2,2 %. Inflace v USA byla v březnu 2024 na úrovni 3,4 %, což je mírný nárůst oproti minulému měsíci. To může být důvod, proč americká centrální banka (FED) stále nadále drží sazby na 5,5 %, již 5 zasedání v řadě. Přesto stále počítá se snížením úrokových sazeb 3x v tomto roce. Tyto zprávy nahrávají našim portfoliím a nadále očekáváme zvyšování cen akcií i dluhopisů. V tomto světle doporučujeme akciová i dluhopisová portfolia držet nebo navyšovat.
EVROPA
Německý index DAX pokračuje v růstu podobně jako americké trhy a připisuje si od začátku roku 8,1 %. Největší vliv tohoto trendu způsobuje vidina stabilizující se evropské ekonomiky, jež je patrná zejména zlepšující se náladě ve spotřebitelském sektoru, který dosáhl nejvyšší úrovně za více než 2 roky nebo v lepších úrovních indexu nákupních manažerů (PMI). Evropská centrální banka (ECB) v březnu 2024, jak se očekávalo, ponechala úrokové sazby beze změny. Inflace v eurozóně se očekává, že klesla na 2,4 % v roce 2024. S poklesem inflace se očekává, že ECB zahájí opatrný cyklus snižování v průběhu roku. HDP v eurozóně se očekává, že poroste o 0,6 % v roce 2024. Tento růst bude podpořen poklesem inflace a zlepšením reálných mezd. To je důvod proč podvážené evropské pozice začínáme do portfolií střídmě vracet.
ČESKÁ REPUBLIKA
V České republice se očekává, že ekonomika se v roce 2024 zotaví a poroste o 1,1 %. Tento růst bude podpořen poklesem inflace, která by se měla v průběhu většiny roku pohybovat pod 3 %. Ministerstvo financí predikuje, že výkon ekonomiky se zvýší o 1,2 %, což bude zásluhou obnovení růstu spotřeby domácností, růstu soukromých investic a růstu exportních trhů. Nicméně je důležité zůstat opatrní a pečlivě sledovat situaci, zejména pokud jde o inflaci. Přemýšlíme ve scénářích. Nechceme být případně překvapeni, pokud by inflace klesala pomaleji než jak je predikováno nebo se dokonce vrátila. Na tyto varianty jsme připraveni.
ČÍNA
V posledních dnech jste mohli postřehnout informace o zhoršující se ekonomické stabilitě v Číně, to se potvrdilo, když Agentura Fitch Ratings ve středu snížila výhled ratingu Číny, a to kvůli obavám z rostoucí veřejné zadluženosti a zpomalujícího se růstu. Fitch snížil výhled ratingu země z "Stabilní" na "Negativní". To znamená, že se obává, že Čína má více dluhů a že její ekonomika roste pomaleji.
Toto oznámení má pro vývoj Číny velký význam. Pokud se ekonomický růst zpomaluje a Čína má více dluhů, může to znamenat problémy pro lidi žijící v Číně a také pro ostatní země, které s ní obchodují. My jsme tento vývoj očekávali již delší dobu, proto se toto negativní sdělení našich portfolií nedotkne. Čínu i přes své postavení jako druhé největší ekonomiky světa v portfoliích máme zastoupenou minimálně.
Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?
V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?
V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny. Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %. Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny. Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %. Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.Aktuální dění na trzích - červen 2025
Aktuální dění na trzích - květen 2025
Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu