Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V našem nedávném článku na téma dlouhodobého, mezigeneračního investování, jsme se zabývali univerzitními endowment fondy a tím, jak se jimi mohou inspirovat “retailoví” investoři. V něm jsme popsali 5 důležitých lekcí, které nás mohou inspirovat k lepší správě našich rodinných portfolií tak, aby z něj mohli benefitovat i generace našich dětí a generace, které přijdou po nich. Odkaz na článek naleznete ZDE.

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.

Krátce z historie Nobelovy nadace

Nobelova nadace byla založena v roce 1901 na základě poslední vůle Alfreda Nobela, švédského chemika, vynálezce dynamitu a podnikatele. Cílem této nadace je financovat Nobelovu cenu. Portfolio začínalo s 31 miliony švédských korun a původní investiční strategie se soustředila na konzervativní aktiva, primárně dluhopisy, aby se zajistilo bezpečné a dlouhodobé financování.
Tato velmi konzervativní strategie však dlouhodobě nefungovala. V polovině 20. století byla Nobelova nadace nucena provést zásadní změny, včetně diverzifikace do akcií, realit a dalších tříd aktiv. Tato transformace nadaci v podstatě zachránila. Umožnila dlouhodobě udržitelný růst hodnoty portfolia, které v roce 2023 dosáhlo 6,04 miliard švédských korun. Dalším klíčovým momentem bylo osvobození od daní ve Švédsku v roce 1946 a v USA o několik let později.
 

Jak tedy nadace investuje?

Podle výroční zprávy z roku 2023 cíluje nadace na 3% roční návratnost portfolio nad inflaci. 

Na základě analýzy výnosnosti a rizik správní rada určuje rámce, v nichž se nadace pohybuje při rozdělování svých investic. Strategie počítá s alokací 55 % s intervalem −15 až +10 procentních bodů do akcií, 10 % s intervalem −5 až +45 procentních bodů do dluhopisů, 10 % ±10 procentních bodů do realitních fondů a 25 % ±20 procentních bodů do alternativních investic.

Z grafu níže je patrné, že zatímco akcie (v grafu jako Equities) mají v portfoliu nadace 45 až 55 % podíl, který je relativně stabilní od roku 2019 do roku 2023, tak podíl investic do hedge fondů (v grafu jako Hedge funds) klesá na 20 % z cca 30 %. Více kapitálu je tak alokováno do dluhopisů (v grafu jako Fixed income) a realit (v grafu jako Property and infrastructure funds).
 

Zdroj: Výroční zpráva Nobelovy nadace - 2023 

Čím nás tedy může Nobela nadace v rámci investování inspirovat?

1. Není nutné porážet indexy každý rok

Začal bych větou z výroční zprávy, kterou jsem si dovolil přeložit:

“Výnos z investic byl na úrovni 10,7 %, zatímco referenční indexy zaznamenaly růst 12,3 %. V průběhu posledních pěti let rostl investiční kapitál tempem 10,2 % ročně, zatímco benchmarkové indexy rostly o 10,1 %.”

Výše uvedená věta v kontextu nárůstu velikosti portfolia za celou historii existence nadace jasně ukazuje, že snažit se porážet akciové indexy každý rok není cestou k úspěchu, protože to může vést ke krátkodobým investičním rozhodnutím, které budou ve výsledku kontrakproduktivní.

Přestože v roce 2023 byla návratnost portfolia nadace nižší než referenční indexy, tak za posledních 5 let tomu bylo naopak. Důležitý je investiční plán, který musí být pečlivě dodržován, konzistence a dlouhodobý investiční horizont, protože čas je to, co v investicích dělá nejvíce práce. 

2. Diverzivfikace a systematičnost

Z grafu výše je patrné, že nadace má velmi diverzifikované portfolio. Tato diverzifikace pokrývá akcie, dluhopisy, nemovitosti i alternativní investice, jako jsou hedgeové fondy a private equity. Podobně jako u univerzitních endowment fondů je i zde diverzifikace důležitá pro dlouhodobou stabilitu a ochranu proti rizikům. Alokace do různých aktiv je strategicky a systematicky určována správní radou nadace tak, aby bylo zajištěno, že portfolio zůstává v souladu s dlouhodobými cíli.

Individuální investoři by se mohli inspirovat tím, že ve svých portfoliích vytvoří prostor pro různé třídy aktiv. Protože Vaše investiční portfolio nemá správní radu, můžeme Vám s plánem, diverzifikací a systematickým řízením pomoci my.

3. Mezigenerační perspektiva

Stejně jako u univerzitních portfolií, Nobelova nadace investuje tak, aby její portfolio dokázalo financovat její aktivity ne jen v nejbližších letech, ale v co nejdelším časovém horizontu. Tento druh uvažování bychom měli zvážit i při osobních a rodinných investicích. Myšlenka budování rodinného bohatství, které přežije generace, může nabídnout investorům nové perspektivy a přístupy k riziku i růstu.

4. Zodpovědné investování

Zajímavostí je, že Nobelova nadace také klade důraz na investice, které nejen přinášejí zisk, ale zároveň respektují environmentální a sociální odpovědnost. Ve svých investičních rozhodnutích vychází z principů ESG, což zahrnuje ekologické faktory, společenské dopady a řádnou správu firem.

Zdali má ESG opravdu vliv na návratnost portfolia, a jaký, je na jiný článek. Pokud ale investor věří, že dlouhodobá udržitelnost a odpovědnost vůči společnosti mají přímý dopad na ekonomický růst a stabilitu, může se u Nobelovy nadace inspirovat i tímto směrem. 

Nobelova nadace je jedním z nejlepších příkladů toho, jak může dlouhodobá investiční strategie s pečlivě promyšlenou diverzifikací přinášet opravdové výsledky. Zároveň tento model investování ukazuje, že faktorem, který má největší vliv na návratnost portfolia, je čas. Klíč k trvalému úspěchu spočívá ve strategickém pohledu daleko za horizont běžného investora.
My se snažíme společně s našimi investory začlenit tyto principy do finančních plánů. Když investujete s ohledem na budoucí generace, stavíte kapitál nejen pro své  vlastní finančním zabezpečení, ale vytváříte dědictví a odkaz/legacy, které bude mít hodnotu pro budoucí generace.

V článku jsme popsali strategii Nobelovy nadace a jaký příklad si můžeme z její strategie vzít. Tento včet samozřejmě není kompletní. To ani nebylo cílem tohoto článku. Pokud byste ale chtěli Vaše rentiérské portfolio prodiskutovat více, neváhejte se nám ozvat.


Blog

17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
15.10.2024

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
18.9.2024

Jak investují prestižní americké univerzity

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.

 

Investiční report

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.

13.3.2025

Aktuální dění na trzích - březen 2025

Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %.

3.3.2025

Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.

20.2.2025

Aktuální dění na trzích - únor 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.