Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent
Meziroční míra inflace v USA vyšla za prosinec opět podle očekávání až na 2,9 %. Za mírným nárůstem stojí jak ceny zboží, ale také služby. Pro leden se očekává inflace v podobné výši, ale v dalších měsících by měla opět poklesnout skoro až na 2,4 % úroveň.
Nezaměstnanost se za prosinec drží v USA na 4,1 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Pravděpodobnost recese v USA v příštích 12 měsících se snižuje.
Velkým tématem bylo opět zasedání Fedu, které se konalo 29.1. 2025. Na něm došlo k ponechání úrokových sazeb na úrovni 4,5 %. Ekonomika se vyvíjí stále dobře, ale aby se zabránilo znovu nastartování inflace, tak se do budoucna stále očekává přísnější nastavení měnové politiky.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Do konce roku by úrokové sazby měly být pravděpodobně sníženy pouze 2x o 0,25 %. Od posledního prosincového zasedání se tak příliš nezměnilo.
Index S&P 500 za leden pokračuje v úspěšném minulém roce a vyrostl o 2,77 %.
Americkým akciím stále věříme a s našimi klienty do nich pravidelně investujeme a to přesto, že jsou v průměru relativně drahé. To je ale dané velkou koncentrací indexů do těch největších společností. Zbytek trhu se obchoduje na nižších valuacích.
Sentiment malých podniků v USA se spolu s blížící se inaugurací nového president Trumpa zlepšoval. To ukazuje následující graf. Jaké následky ale opravdu budou Trumpovi kroky mít je samozřejmě otázkou. Jen pár dní po inauguraci začal oznamovat cla i na nejbližší spojence a obchodní partnery.
Do karet také hraje fakt zlepšující se ekonomické situace v USA. Jak navíc ukazuje následující graf, tak v historii býčí trhy trvaly relativně dlouhou dobu, pokud překonaly hranici dvou let.
Třetí rok ale nebývá ten nejlepší, jak ukazuje následující graf.
Meziroční míra inflace v Evropě za měsíc prosinec vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,4 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.
ECB proto nadále pokračuje ve snižování úrokových sazeb, které snížila z 3,15 na 2,9 %. Oproti Fedu stále plánuje pokračovat v dalším snižování až na 2 %, které očekává pro konec roku 2025.
Zdroj: tradingeconomics.com
I v důsledku toho euro vůči dolaru oslabovalo a v jednu chvíli se dokonce dostalo až na 1,02 a blížilo se tak paritě.
Evropské akcie po delší době přinesly pozitivní výnos přes 6 % za měsíc leden.
Evropské akcie nadále podvažujeme. Příležitosti zatím vidíme jinde a to přes relativně drahé akciové trhy v USA. Nižší úrokové sazby by ale měly hrát pozitivní roli v podpoře ekonomiky Evropské unie.
Meziroční míra inflace za prosinec v ČR vyšla opět na zvýšené úrovni dokonce až na 3 %. Za opětovným růstem stály dražší potraviny a inflace se těsně drží v tolerančním pásmu ČNB.
Zdroj: tradingeconomics.com
Za leden by měla inflace dosáhnout podobného výsledku, následně se očekává mírný pokles inflace a postupně až do konce roku na 2 % úroveň. Ale známe predikce, ty mohou nakonec dopadnout všelijak.
5leté výnosy českých státních dluhopisů nadále klesají a nachází se až na úrovni 3,5 %. Průměrný úrok na hypotečních úvěrech se v současnosti drží lehce nad 5 % hranicí.
Mírné zvýšení inflaci jsme stejně jako trh očekávali a stejně tak očekáváme teď její mírný pokles. Proto očekáváme další snižování sazeb a ve strategii, kterou jsme započali začátkem cyklu klesajících sazeb tedy zatím neměníme
Shrnutí:
Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.
Současně Trump zavedl přísnější opatření na hranicích a pravidla pro nelegální migranty. Dokonce poslal letadlo s nelegálními migranty zpátky do Kolumbie, které ale odmítlo migranty přijmout. Tím začaly krátké obchodní války, protože Trump poté pohrozil zavedením cel ve výši 25 % na zboží dovážené z Kolumbie. Situace se nakonec uklidnila a strany se domluvily.
Trump v podobném duchu zavedl cla na Mexiko anebo Kanadu, dokud nebudou více řešit situaci s nelegálními migranty a Mexiko s pašováním drog.
Mexiko nakonec slíbilo posílit hranice a uvalení cel bylo proti Mexiku i Kanadě na měsíc odloženo. Zatím jediná cla, která pravděpodobně budou skutečně zavedena a budou platit, pak je 10 % clo na veškeré zboží dovážené z Číny. Na cla proti Evropě si budeme muset ještě počkat.
Kromě Trumpa se během ledna řešil příchod čínské umělé inteligence s názvem DeepSeek. Tu vyvinul čínský startup a údajně má výsledky srovnatelné s nejnovějšími modely Chatu GPT, Gemini a tak dále.
Co ale bylo fascinující, tak to, že k jeho vytrénování stačilo jen pár měsíců a zlomkové náklady oproti Chatu GPT a dalším modelům. Nebyly k tomu ani použity ty nejnovější čipy od NVIDIA, protože ty jsou zakázány dovážet do Číny.
Ze začátku to vypadalo, že je dominance USA na poli AI v ohrožení, ale více se zjišťuje, že to celé byla možná klasická čínská zpráva, která si své úspěchy víc přikrášlila.
Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace v USA vyšla za prosinec opět podle očekávání až na 2,9 %. Za mírným nárůstem stojí jak ceny zboží, ale také služby. Pro leden se očekává inflace v podobné výši, ale v dalších měsících by měla opět poklesnout skoro až na 2,4 % úroveň.
Nezaměstnanost se za prosinec drží v USA na 4,1 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice.
Velkým tématem bylo opět zasedání Fedu, které se konalo 29.1. 2025. Na něm došlo k ponechání úrokových sazeb na úrovni 4,5 %.
Meziroční míra inflace za prosinec v ČR vyšla opět na zvýšené úrovni dokonce až na 3 %. Za opětovným růstem stály dražší potraviny a inflace se těsně drží v tolerančním pásmu ČNB.
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc prosinec v Evropě vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,4 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.
ECB proto nadále pokračuje ve snižování úrokových sazeb, které snížila z 3,15 na 2,9 %. Oproti Fedu stále plánuje pokračovat v dalším snižování až na 2 %, které očekává pro konec roku 2025.
A jak se dařilo dalším aktivům? Bitcoin se po turbulentním měsíci stále drží nad hranicí 100 000 USD a zlato po delší době opět začalo zvyšovat pozornost investorů a vyrostlo na nová maxima skoro až na 2 900 USD za trojskou unci.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství
V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
Jak investují prestižní americké univerzity
Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025
Aktuální dění na trzích - únor 2025