Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Tomáš Jelínek

Aktuální dění na trzích - prosinec 2024

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

USA

Meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky.

Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.
 

 

Prognóza ohledně snižování úrokových sazeb v USA


Zdroj: AtlantaFed

Prozatím Fed stále signalizuje, že bude úrokové sazby snižovat jen pozvolna o 0,25 % pro příštích několik zasedání. Úrokové sazby ale aktuálně plánuje dlouhodobě držet v pásmu 3,5 až 3,7 %. Více informací se ale dozvíme na prosincovém zasedání.

Index S&P 500 za listopad nadále rostl a připsal si dokonce 5,85 %. Podobně se dařilo i technologickému indexu NASDAQ 100 a ještě více small capům reprezentovaným indexem Russell 2000.

Stejně jako trh očekáváme, že Fed sníží sazby v prosinci o 0,25 % a na lednovém zasedání ke změnám nedojde. Pokud ke změne americká centrální banka nesáhne teď v prosinic, tak bychom naopak očekávali snížení o 0,25 % během lednového zasedání. Přesto jsme toho názoru, že cyklus snižování sazeb stále nekončí. Ke konci příští roku by se sazby v USA mohli pohybovat okolo 3,5 - 4%.

Americké akcie považujeme dlouhodobě za drahé. To potvrzuje i indikátor „Euphoriameter“, který má za snahu měřit euforii na akciových trzích a je kompozitem sentimentu, P/E valuačních násobků a indikátoru VIX, tzv. indikátoru strachu. Euphoriameter dosáhl svých nejvyšších hodnot od roku 1988 (viz graf níže).
 

 

Drahých trhů by se ale investoři, kteří mají dlouhodobý horizont a nebo Ti, kteří investují pravidelně, bát neměli. Pro investora to znamená, že průměrné roční zhodnocení od tohoto momentu bude v příštích 10 letech nižší, než jsme byly zvyklý z nejbližší minulosti. Trh si ale projde v tomto desetiletém období korekcemi a pravidelní investoři tak budou moci využít lepších cen a lepších zhodnocení.

 

EVROPA

Meziroční míra inflace za měsíc říjen se v Evropě drží přesně na 2 % hranici. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst nad 2 %. Další zasedání ECB také proběhne v polovině prosince.

Zajímavější události se ale děly v Německu, kde na začátku listopadu padla vláda kancléře Olafa Scholze. Původně jeho strana SPD tvořila koalici s FDP a stranou Zelených a měly díky tomu většinu. 
 

 

Nedohodly se ale v otázkách hospodářské politiky a sestavování rozpočtu a FDP odchází z vlády a koalice tak přišla o většinu. Byly proto vyhlášeny předčasné volby, které se pravděpodobně uskuteční 23. února.

Stabilní situace není ani ve Francii, protože zde jedna z politických stran vyjádřila ve středu 5.12. nedůvěru vládě. Opozice iniciovala hlasování, protože premiér Michel Barnier chtěl po tahanicích o rozpočet na příští rok obejít parlament. Opozičních stranám to se nelíbilo, protože chtěl celkově snižovat výdaje a pracovat na snižování zadlužení Francie.

Nakonec při spojení Národního sdružení a levicových opozičních stran pak proti vládě hlasovalo 331 poslanců z celkových 574 a vláda tak nedostala důvěru. Co bude dál je otázka, protože současná vláda je u moci teprve 3 měsíce a volby tak proběhly nedávno.

Evropské akcie za listopad sice roslty, ale v dolarovém vyjádření kvůli posílení dolaru ve výsledku index mírně ztratil -1,66 %.

Situace v Evropě se nám stále z investičního hlediska nelíbí a Evropu tak v našich portfoliích stále podvažujeme. Situaci politickou i ekonomickou dále sledujeme. Yatím nejsme toho názoru, že bychom měli alokaci evropské akcie v portfoliích nějak měnit.
 

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Meziroční míra inflace za říjen u nás vyšla opět na zvýšené úrovni dokonce až 2,8 %. Zá opětovným růstem stály dražší potraviny a především služby, konkrétně vodné a stočné. 

Podle prognóz z posledního zasedání ČNB toto dočasné zvýšení inflace vlivem růstu cen potravin očekávala. K tomu navíc zůstává stále zvýšená jádrová inflace, a to zejména v kategorii služeb. Proto bude bankovní rada v budoucnu přistupovat k dalšímu uvolnění měnové politiky velmi opatrně, případně snižování sazeb úplně přeruší.

Napětí na trhu práce se mírně snižuje, ale nezaměstnanost zůstává nízká. Růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,5 % a oproti prvnímu kvartálu zpomalil. Z historického pohledu zůstává růst mezd zvýšený.
Česká ekonomika dál oživuje pouze pozvolna a podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostlo HDP ve třetím čtvrtletí v mezičtvrtletním vyjádření o 0,4 % a meziročně růst zrychlil až na 1,3 %.
Protože vývoj inflace by měl být opravdu pouze dočasný, velké změny v portfoliích našich klientů neděláme a stále preferujeme dluhopisy s delší dobou splatnosti. Očekáváme, že cyklus snižování sazeb českou centrální bankou ještě neskončil. Věříme, že sazby v České republice mohou jít ještě o necelý jeden procentní bod níže.

 

Shrnutí na závěr

Po zvolení Trumpa prezidentem americké akcie, a i jiná aktiva jako bitcoin rostla na ceně až do konce listopadu. V USA to tak vypadá, že je politická situace vyřešena a částečně víme, co to budoucna očekávat.

Jenže v Evropě nám začíná padat jedna vláda za druhou, nejdříve to byla na začátku listopadu německá vláda v čele s kancléřem Olafem Scholzem, kde poté byly na únor vyhlášeny předčasné volby. Začátkem prosince padla také vláda ve Francii a ve Velké Británii se údajně sbírají podpisy pro vyhlášení nedůvěry vládě.

Ale tohle všechno je slabý odvar oproti situaci v Jižní Koreji, kde prezident Jun Sok-jol v úterý 3.12. v mimořádném televizním projevu oznámil vyhlášení stanného práva. Důvod byl kvůli údajnému sympatizování opoziční strany se Severní Koreou. 

Jižní Korea je sice prezidentská republika a prezident na to má právo, ale parlament poté začal hlasovat o zrušení stanného práva. Během hlasování vstoupili do parlamentu vojáci, na střeše přistály vrtulníky a po městě jezdily tanky.

Později armáda parlament opustila a uvedla, že stanné právo v zemi zůstane zachováno, dokud ho nezruší prezident. Ten v průběhu noci ustoupil a stanné právo odvolal, což následně potvrdila i vláda. A prezident teď bude naopak vyšetřován za velezradu. Akcie v Jižní Koreji na to ale téměř nereagovaly a jde o situaci, kterou rozhodně nikdo neočekával.

Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky.

Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.

Prozatím Fed stále signalizuje, že bude úrokové sazby snižovat jen pozvolna o 0,25 % pro příštích několik zasedání. Úrokové sazby ale aktuálně plánují dlouhodobě držet v pásmu 3,5 až 3,7 %. Více informací se ale dozvíme na prosincovém zasedání.

Meziroční míra inflace za říjen u nás vyšla opět na zvýšené úrovni až 2,8 %. Zá opětovným růstem stály dražší potraviny a především služby, konkrétně vodné a stočné. Dokud se ale inflace drží pod 3 %, pak to ČNB nebude znepokojovat a pravděpodobně přistoupí v prosinci k dalšímu snížení úrokových sazeb. 

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta se za měsíc říjen se v Evropě drží přesně na 2 % hranici. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst nad 2 %. Další zasedání ECB také proběhne v polovině prosince.

A jak si vedla ostatní aktiva? Cena ropy mírně poklesla a drží se pod 70 USD za barel. Zlato po zvolení Trumpa pokračovalo v poklesu na 2550 USD za trojskou unci, poté ale do konce měsíce opět rostlo.

Bitcoin po krátké korekci na 92 000 USD ale pokračuje ve svém optimismu a 5.12. dokonce překonal historický milník 100 000 USD! 

Současně byl v ČR pátek 6.12. 2024 jednomyslně schválen napříč politickým spektrem zákon umožňující časový a hodnotový test na kryptoměny, podobně jako ho máme u akcií a ETF. 

Zákon by měl platit od ledna / února a dokonce i zpětně, to znamená pokud držíme kryptoměny od roku 2021, pak je budeme moct prodat se ziskem bez nutnosti platit daně.


Blog

17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
15.10.2024

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
18.9.2024

Jak investují prestižní americké univerzity

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.

 

Investiční report

10.1.2025

Aktuální dění na trzích - leden 2025

Rok 2024 máme úspěšně za sebou a dalo by se říct, že se dařilo téměř všem třídám aktiv, od akcií, dluhopisů, po zlato a bitcoin. Dluhopisovým fondům v ČR se také dařilo, ale ty americké přinesly smíšené výsledky a např. dlouhodobé státní dluhopisy dokonce klesaly na ceně.

Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.
 

12.12.2024

Aktuální dění na trzích - prosinec 2024

Meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky.

Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.
 

13.11.2024

Aktuální dění na trzích - listopad 2024

Trump zvítězil ve volbách a bude zvolen 47. prezidentem USA. Nakonec nešlo o vyrovnané volby, protože Trump vyhrál s jasnou většinu a získal přes 300 hlasů volitelů z 270 potřebných pro jeho zvolení. Současně si republikáni dokázali udržet senát a drží tak stále většinu. Prvotní reakce jsou následující: Index S&P 500 i poté díky zasedání Fedu překonal nová maxima a dostal se až na úroveň přes 6000 USD. Rostou i další akciové indexy, a především se daří small caps společnostem. Pro akcie může být jeho zvolení pravděpodobně pozitivní i do budoucna, protože plánuje snižovat korporátní daň.

10.10.2024

Aktuální dění na trzích - říjen 2024

S trhy hýbalo několik důležitých událostí jako například snížení sazeb americkým Fedem a lepší data z trhu práce v USA. Stejně jako americký Fed snižovaly sazby i evropská ECB a Česká národní banka. Důležitou roli hraje, a pravděpodobně bude i nadále hrát, situace na Blízkém východě.