Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent
Meziroční míra inflace v USA vyšla za listopad opět lehce nad očekávání na 2,7 %. V dalších měsících se ale očekává, že by měla opět poklesnout skoro až na 2 % úroveň.
Velkým tématem bylo ale zasedání Fedu, které se konalo 18.12. 2024. Na něm došlo sice k očekávanému pozvolnému snížení úrokové sazby z 4,75 na 4,5 %, ale budoucí predikce ohledně snižování investory zaskočila.
Zdroj: Blooberg
Očekává se dále přísnější nastavení měnové politiky a pouze mírné snížení úrokových sazeb pro rok 2025 na úroveň 4 %. V důsledku toho rostly výnosy na střednědobých a dlouhodobých amerických státních dluhopisech a akcie za jediný den poklesly o 3 až 4 % (S&P 500).
Zdroj: AtlantaFed
Investoři a dluhopisový trh tak signalizuje, že Fed do konce roku přistoupí už pouze 2x ke snížení úrokových sazeb a dlouhodobě pak bude držet sazbu na 4 %. To je určitě vyšší úroveň, než se očekávalo ještě několik měsíců zpátky.
HDP v USA totiž nadále roste, inflace je pod kontrolou a nezaměstnanost se drží na stabilní úrovni. Současně se za Trumpa očekávají vyšší vládní deficity a z těchto důvodů bude politika ze strany Fedu přísnější.
Index S&P 500 za prosinec mírně poklesl o 2,41 %. Za celý rok si index připsal 24,69 % a v podobném duchu rostl i technologický index NASDAQ 100, konkrétně 25,32 %.
Protože Fed na prosincovém zasedání snížil sazby, tak očekáváme, že na konci ledna ke snížení nedojde. To potvrzují i data z trhu. Šance na snížení o 25 bazických bodů na konci ledna je pouhých 5 %. Protože se jedná o náš základní scénář, tak v tuto chvíli žádné změny v portfoliích našich klientů neděláme.
Meziroční míra inflace v Evropě za měsíc listopad v Evropě vyšla na úrovni 2,2 %. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst na 2,4 %.
ECB nadále pokračuje ve snižování úrokových sazeb, které v prosinci snížila z 3,4 na 3,15 %. Oproti Fedu ale plánuje pokračovat v dalším snižování až na 2 %, které očekává pro konec roku 2025.
Zdroj: tradingeconomics.com
Oproti Fedu chce ECB ještě více podpořit ekonomiku a růst HDP. Především ekonomiku v Německu, u které stále nevidíme zlepšení jejich situace.
Evropské akcie si za celý rok připsaly v dolarovém vyjádření jen 2,4 %. V domácí měně, euru dosáhla Evropa výnosu za rok 2024 ve výši 8,87 %. I přesto si americké akcie připsaly celkově výnos vyšší.
Překvapivě ale nejvyššího výnosu dosáhl německý index DAX, konkrétně 18 % za rok 2024. Je to z důvodu, protože větší část indexu je navázána na finanční a technologický sektor, který táhl německý index nahoru.
Evropu nadále podvažujeme. Situaci nicméně sledujeme a až se dle našeho názoru situace obrátí, kapitál našich klientů začneme do Evropy alokovat více. V tuto chvíli vidíme Evropu jako ten slabší článek globální ekonomiky. Abychom ale nebyli pouze negativní, tak Itálie ukazuje slibné náznaky a byznysu ve Španělsku daří. Bohužel v Německu a ve Francii se tolik nedaří.
Meziroční míra inflace za listopad v ČR vyšla opět na zvýšené úrovni až 2,8 %. Za opětovným růstem stály dražší potraviny a krátkodobě se očekává, že meziroční míra inflace vyroste až na 3 % hranici.
ČNB nadále očekává mírné zvýšení inflace vlivem růstu cen zboží a nízké základny z minulého roku. Zvýšený zůstává zejména také růst cen služeb, do něhož se promítá rychlý růst mezd.
V důsledku toho ČNB na posledním zasedání ze dne 19.12. 2024 ponechala úrokové sazby na úrovni 4 %. Pro ponechání sazeb hlasovalo 5 ze 7 členů. Zbývající hlasovali pro snížení na 3,75 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Rok 2024 máme úspěšně za sebou a dalo by se říct, že se dařilo téměř všem třídám aktiv, od akcií, dluhopisů, po zlato a bitcoin. Dluhopisovým fondům v ČR se také dařilo, ale ty americké přinesly smíšené výsledky a např. dlouhodobé státní dluhopisy dokonce klesaly na ceně.
Americký akciový index S&P 500 si za rok 2024 připsal necelých 25 % v USD vyjádření a pro nás jako korunové investory přinesl více jak 33% a navázal tak na obdobný růst, jakého dosáhl v roce 2023. Spolu s ním se dařilo světovému indexu MSCI World a kromě zemí Latinské Ameriky pak přinesly pozitivní výsledky regiony po celém světě a to dokonce včetně Číny. Ta si za rok 2024 připsala 19,67 % (měřeno indexem MSCI China).
Kdo by byl čekal, že bude růst akcií tak pozitivní, když se na začátku roku předpokládalo, že recese je za rohem a úrokové sazby potažmo výnosy dluhopisů se stále drží na zvýšených úrovních a spíše by měly tlačit na cenu akcií směrem dolů a ne naopak.
A jak jsem zmiňoval, silný růst zaznamenalo za celý rok zlato, konkrétně 26,44 % a především Bitcoin, který si za rok 2024 připsal 120,69 %.
Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace v USA vyšla za listopad opět lehce nad očekávání na 2,7 %. V dalších měsících se ale očekává, že by měla opět poklesnout skoro až na 2 % úroveň.
Velkým tématem bylo ale zasedání Fedu, které se konalo 18.12. 2024. Na něm došlo sice k očekávanému pozvolnému snížení úrokové sazby z 4,75 na 4,5 %, ale budoucí predikce ohledně snižování investory zaskočila.
Očekává se dále přísnější nastavení měnové politiky a pouze mírné snížení úrokových sazeb pro rok 2025 na úroveň 4 %. V důsledku toho rostly výnosy na střednědobých a dlouhodobých amerických státních dluhopisech a akcie za jediný den poklesly o 3 až 4 % (S&P 500).
Meziroční míra inflace za listopad v ČR vyšla opět na zvýšené úrovni až 2,8 %. Za opětovným růstem stály dražší potraviny a krátkodobě se očekává, že meziroční míra inflace vyroste až na 3 % hranici.
ČNB na svém zasedání z 19.12. 2024 po dlouhé době ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 4 %.
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc listopad v Evropě vyšla na úrovni 2,2 %. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst na 2,4 %.
ECB nadále pokračuje ve snižování úrokových sazeb, které snížila z 3,4 na 3,15 %. Oproti Fedu ale plánuje pokračovat v dalším snižování až na 2 %, které očekává pro konec roku 2025.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025