Aktuální dění na trzích - duben 2025
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

USA

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Pokud jde o zaváděná cla, pak dopad do ekonomiky je téměř nemožné predikovat. 

1)    Buď dojde k růstu inflace právě v důsledku zdražení cen o zavedená cla a Fed bude nucen znovu zvyšovat úrokové sazby.
 
2)    Nebo je také možnost, že sice vzroste cena zboží, ale poklesne spotřeba a kvůli tomu dojde k poklesu cen a poklesu HDP. Ve výsledku se ekonomika USA může dostat do recese a Fed bude nucen snižovat úrokové sazby. Což ve výsledku znovu nakopne ekonomiku a také zlepší obsluhu státního dluhu.

Což může být i jedním z těch hlavních Trumpových cílů, způsobit recesi a usnadnit splácení amerického dluhu.
 

Prognóza Fedu ohledně snižování úrokových sazeb

zdroj:Atlantafed.org

Investoři ale vcelku rychle snižování úrokových sazeb začínají zaceňovat a výnosy na dluhopisech klesaly a do konce roku se nyní už očekává, že Fed přistoupí ke snížení úrokových sazeb až na 3,5 %. To by znamenalo přibližně 3 až 4 snížení.

Index S&P 500 je aktuálně 15 až 20 % pod vrcholy a přes 20 % pokles zažil také technologický index NASDAQ 100 (k 5.4. 2025).

Akcie jsou v USA, stejně jako ve zbytku světa, teď velmi volatilní. Co se týče naší strategie v této složce portfolií našich klientů, tak žádné velké změny neděláme. S klienty čekáme na další případné poklesy, při kterých budeme jednorázově investovat. Pravidelné investice pokračují dále.

Stejně jako Fed, tak i trh a my čekáme další snižování úrokových sazeb. Pravděpodobnost snížení již v květnu roste. My se ale nekoukáme na nejbližší zasedání a vývoj úrokových sazeb se snažíme vnímat v cyklech. V USA, stejně jako v ČR, cyklus snižování dle našeho názoru ještě nekončí a tak v naší strategii nic neměníme. Do konce roku čekáme v USA snížení sazeb o dalších 0,50 až 0,75 procentního bodu.
 

EVROPA

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc únor v Evropě vyšla podle očekávání na úrovni 2,3 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.

V Německu byl pod vedením nového kancléře Friedricha Merze prosazen obrovský balíček výdajů na infrastrukturu (až 500 miliard EUR) a také došlo k navýšení výdajů na zbrojení z 2 až na 3,5 % z HDP.

ECB na zasedání konaném 6.3. 2025 přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb až na 2,65 % a do konce roku očekává pokles až na 1,9 %.

Úroková sazba stanovená ECB a její prognóza
 

Zdroj: tradingeconomics.com

Evropské akcie na rozdíl od těch amerických se držely a přinášely od začátku roku pozitivní výnos přes 10 %! Velké výprodeje se ale nevyhnuly ani jim a nakonec jsou od začátku roku +- na nule (k 5.4. 2025).

Evropu jsme v portfoliích našich klientů dlouho podvažovali. Dle našeho názoru se ale situace pomalu otáčí. Pokud, jako Evropa dostojíme tomu, co naši představitelé říkají, a začneme se vyzbrojovat, abychom se ubránili případným vojenským hrozbám z Ruska, tak věříme, že by z toho měl těžit evropský business a to ne jen ten zbrojní. Pozitivní efekt čekáme jak v průmyslovém sektoru, tak i v ostatních odvětvích.

Opatrně tedy vracíme evropské akcie do portfolií našich klientů. Větší váha ale stále zůstává v amerických akciích.
 

ČESKÁ REPUBLIKA

Meziroční míra inflace za únor v ČR vyšla na úrovni 2,7 % a do konce roku se očekává její mírný pokles k 2 % úrovním.

Dne 26.3. 2025 také došlo k dalšímu zasedání ČNB, která ponechala úrokové sazby na 3,75 %. Pro ponechání hlasovalo všech 7 členu bankovní rady.
 

Úroková sazba stanovená ČNB a její prognóza

Zdroj: tradingeconomics.com

Do konce roku ale ČNB stále očekává, že přistoupí k dalšímu snižování až na 3 % úrovně. 

HDP za rok 2024 rostlo o 1 %, což je určitě lepší než pokles o 0,4 %, jaký jsme viděli v roce 2023. Pro rok 2025 by HDP podle prognózy ČNB mělo růst až o 2 %. Jenže všechny predikce se mění a nic není v tuto chvíli jisté.

Dopad bude pravděpodobně velmi negativní, a to ve formě poklesu HDP a rostoucí nezaměstnanosti. V dluhopisové části portfolia alokované na ČR přesto změny zatím neděláme. Strategie je dle našeho názoru nastavená stále dobře, protože očekáváme další snižování sazeb. Cyklus se sice blíží ke konci, ale do konce roku čekáme ještě snížení o 0,75 procentního bodu.
 

Shrnutí makra

Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace za únor v ČR vyšla na úrovni 2,7 % a do konce roku se očekává její mírný pokles k 2 % úrovním.

Dne 26.3. 2025 došlo k dalšímu zasedání ČNB, která ponechala úrokové sazby na 3,75 %. Pro ponechání hlasovalo všech 7 členu bankovní rady. Do konce roku plánuje ČNB snižovat úrokové sazby až na 3 %.

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc únor v Evropě vyšla podle očekávání na úrovni 2,3 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.

V reakci na propady v tuto chvíli žádné změny v našich portfoliích neděláme. Jsme toho názoru, že reagovat unáhleně by bylo špatně. Stejně rychle jako byla oznámena cla, může obchodní válka de-eskalovat. Z dlouhodobého hlediska budou mít cla samozřejmě negativní efekt na globální ekonomiku, její růst a tedy i na firmy a cenu jejich akcií. Ve stejnou chvíli ale věříme, že většina firem je flexibilní a dostatečně adaptibilní, aby se s novým prostředím vyrovnaly.

S našimi klienty tedy pokračujeme dále v nastavených strategiích. Po prvním poklesu o 10 % z maxim jsme jednorázově zainvestovali. V tuto chvíli sledujeme, zdali dojde k celkovému poklesu o 20 %, kdy bychom opět investovali jednorázově, mimo pravidelnou investici.
 

Zdroj: Yahoo Finance, TJWM

Shrnutí aktuální situace

Ve čtvrtek 3.4. 2025 poklesl index S&P 500 za jediný den o 5 % a hned den na to poklesl o 6 %. Takto velké poklesy jsme naposled viděli při covidu a historicky zatím jen 4x poklesl index S&P 500 takto rychle o 10 % za pouhé 2 dny.

Aktuálně je index S&P 500 přes 15 % pod vrcholy z února a dost klesaly také technologické akcie, např. Apple za jediný den o 10 % a celkově je index NASDAQ 100 přes 20 % pod vrcholy. Ale klesaly víceméně akcie po celém světě, jak Evropa, tak Asie.

A důvodem těchto poklesů byl opět Trump a nově zavedená tzv. reciproční cla, která zavedl při jeho tiskové konferenci ve středu 3.4. 2025. 

Zde došlo ve zkratce k zavedení cel proti státům, se kterými má USA negativní obchodní bilanci. To znamená, že cla jsou uvalena na státy, které do USA dováží více než USA do nich. Což je např. Čína nebo také Evropská unie.

Podle Trumpovy administrativy je to pro USA špatný stav a chtějí proto na tyto země zavést cla. 

Konkrétně byla zavedena např. tato cla:
Čína 34 %
EU 20 %
Velká Británie 10 %
Švýcarsko 31 %
Japonsko 24 %

Navíc bylo zavedeno vůči všem zemím plošné clo ve výši 10 % A logicky platí i dřívější cla zavedená na dovoz hliníku a oceli anebo cla na dovoz automobilů do USA ve výši 25 %. 

Ale abych ještě zavedení cel shrnul. Zasažené země jako např. Čína nebo evropská unie se budou logicky bránit a zavádět proti cla. Možná dokonce na dovoz služeb. 

A podle většiny ekonomů výpočet Trumpovy administrativy, kde došly k číslu jaká cla aplikují ostatní státy na USA, pak je založen na naprosto nelogických předpokladech a vůbec nedávají smysl. Nikdo proto pořádně nerozumí, proč a na jakých základech tato cla zavádějí.

A jak se dařilo ostatním aktivům. Zlato opět v březnu pokračovalo v růstu a vyrostlo skoro až na 3200 USD za trojskou unci. Následně ale pod vlivem výprodejů na akciových trzích také klesalo a skončilo přibližně na 3000 USD.

Bitcoin se vcelku překvapivě drží, březen zakončil pozitivně a ani nedávné události s jeho cenou příliš nezahýbaly. Což je celkem zajímavě, protože poslední roky měl velkou korelaci s akciovými indexy, ale nyní zatímco index S&P 500 poklesl za 2 dny o 10%, Bitcoin propadl jen minimálně.
 


Blog

26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.

 

Investiční report

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.

13.3.2025

Aktuální dění na trzích - březen 2025

Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %.

3.3.2025

Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.