Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Aktuální dění na trzích - červenec 2024

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent 

 

USA

Meziroční míra inflace za květen opět vyšla v USA podle očekávání na úrovni 3,3 %. Potvrzuje to klesající trend a nedochází k dalším překvapivým číslům jako v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nedochází tak k další akceleraci inflace.

Služby už tolik nerostou jako dřív a inflaci nahoru táhla opět vyšší cena energií. Pro Fed a finanční trhy je to pak pozitivní zpráva. 

Na zasedání Fedu uskutečněném 12. června ale zatím nezazněla změna rétoriky a žádné výrazné snižování do konce roku se stále neočekává. Podle nové predikce členů Fedu by tak mělo dojít maximálně k jednomu snížení úrokových sazeb do konce roku. Pro rok 2025 se pak očekává snížení sazeb jen na přibližně 4 %. 
 

Počet očekávaných snížení úrokových sazeb Fedu do konce roku 2024

Za měsíc červen také došlo k mírnému poklesu výnosů střednědobých a dlouhodobých amerických státních dluhopisů. Indexy se dostaly na nová maxima, kdy NASDAQ 100 překonal úrovně 20 000 USD a index S&P 500 překonal 5 600 USD. Nejde o žádné důležité milníky, ale spíš ze zajímavosti o informace, na jakých úrovních se aktuálně indexy nacházejí. Index S&P 500 si tak za červen připsal 3,5 %, NASDAQ 100 znovu přes 6 %.

Pro naše klienty je to dobrá zpráva: USA je v našich portfoliích nejvíce zastoupena, což se projeví v lepším zhodnocení našich investic. Zároveň pomalejší pokles úrokových sazeb přispěje k výnosům z amerických dluhopisů a k celkově lepšímu zhodnocení amerického dolaru vůči české koruně.
 

 

EVROPA

Meziroční míra inflace za měsíc květen se v Evropě drží na očekávaných 2,6 % a jedná se tak jen o mírný nárůst. 

Ke konci června pak šéfka ECB Lagardeová oznámila, že budou s dalším snižováním úrokových sazeb opatrní a do konce roku se proto zatím očekává spíše jen jedno maximálně dvě další snížení úrokových sazeb. ECB nechce pravděpodobně snižovat sazby o moc velké % oproti Fedu, protože by to pak mělo vliv na oslabení eura vůči dolaru.

V červnu také proběhly volby do Evropského parlamentu, kde došlo k nečekané obměně europoslanců především ve Francii a v Německu. V důsledku výsledku voleb pak prezident Francie Emmanuel Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby a během července pak budeme znát jejich výsledky a nové složení parlamentu.

Evropský index MSCI Europe v důsledku toho pokles o několik % a nakonec zakončil měsíc červen jen s mírnou ztrátou přes 2 %. Dolů ho ale táhly především akcie ve Francii, kde celkově Francouzský index odepsal za červen až 10 %!

Pro naše klienty zatím žádné změny v portfoliích neplánujeme. Situaci nadále sledujeme a udržujeme zastoupení evropských akcií na nižší úrovni ve prospěch pro americké trhy. Euro si i přes tyto zprávy drží lepší valuaci než česká koruna, hlavně z důvodu pomalého snižování úrokových sazeb. 

 

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Meziroční míra inflace za květen se drží v tolerančním pásmu a vyšla na úrovni 2,6 %. Po skoku za duben až na 2,9 % pak došlo k jejímu opětovnému snížení. ČNB v návaznosti na inflační výsledky posledních měsíců snížila úrokové sazby o dalšího 0,5 % bodu. Konkrétně z 5,25 na současná 4,75 %. Pro snížení hlasovalo celkem 5 ze 7 členů bankovní rady.

Další výrazné snížení bylo celkem překvapující, protože se spíše očekávalo jen mírné snížení na 5 %. ČNB ale nadále vnímá proinflační rizika zejména v kontextu opětovného růstu cen nemovitostí, s tím související rostoucí poptávce po hypotečních úvěrech a také v důsledku očekávaného růstu reálných mezd.

Nové prognózy, co se týká snižování úrokových sazeb jsme se zatím nedočkali, ale prozatím ČNB neočekává, že by do konce roku došlo k dalšímu výraznému snížení úrokových sazeb.

HDP v prvním kvartále vzrostlo mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,2 %. K růstu přispěla zejména spotřeba domácností a ČNB nadále očekává růst HDP za rok 2024 na úrovni až 1,5 %.

Pro naše klienty to znamená, že česká koruna je nyní oproti americkému dolaru nebo euru slabší a v následujících několika měsících nečekáme výrazné zpevnění kurzu. Úrokové sazby nadále nabízejí celkem zajímavý výnos na krátkodobých dluhopisech a tím i bezpečnou diverzifikaci aktiv. V našich portfoliích jsme s tímto scénářem počítali a v současnosti tedy neplánujeme provádět úpravy portfolií.

Sledujeme situaci a pokud by úrokové sazby nadále výrazněji klesaly, budeme navyšovat dlouhodobější dluhopisy na úkor krátkodobých, které ztratí atraktivní výnos. V současnosti nás bude zajímat, jak bude na snižování sazeb reagovat realitní trh, zda se podaří držet inflaci na nižších úrovních a zda bude možné dále snižovat úrokové sazby. To vše musíme nyní pečlivě sledovat a v případě potřeby včas reagovat.
 

Zdroj: ČNB, prognóza k datu 2.5. 2024 a aktuální data za 1. čtvrtletí

 

Shrnutí na závěr

Akciové indexy za červen v USA nebo také v Indii rostly na nová maxima, technologický index NASDAQ 100 si dokonce za červen připsal přes 6 %. Indexy táhly nahoru podobně jako poslední měsíce technologické akcie především NVIDIA, která se nedávno na krátkou dobu stala dokonce největší firmou na světě.

Na druhou stranu klesaly akcie v Číně, necelá 2 % a především v Evropě, kde index MSCI Europe pokles přes 2 % a táhly ho dolů především společnosti ve Francii. Důvodem byly výsledky Evropských voleb po kterých Emmanuel Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby.

Co se týče výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta se za květen drží na nízkých úrovních kolem 2,5 %. ECB ale signalizuje, že do konce roku pravděpodobně nedojde k výraznějšímu snížení úrokových sazeb a spíše se dočkáme jen jednoho snížení.

Naopak ČNB se do snižování úrokových sazeb nadále pořádně opírá a na posledním zasedání ze dne 27.6. pak snížila sazby z 5,25 na 4,75 %. Očekávalo se spíše snížení jen o 0,25 %. Meziroční míra inflace za měsíc květen vyšla na úrovni 2,6 % a stále tak v tolerančním pásmu ČNB.
Inflace v USA má po delší době klesající trend a meziroční míra za květen vyšla na 3,3 %. Služby už tolik nerostou jako dřív a inflaci nahoru táhla opět vyšší cena energií. Pro Fed a finanční trhy je to pak pozitivní zpráva. Na zasedání Fedu konaném 12. června ale zatím nezazněla změna rétoriky a žádné výrazné snižování do konce roku se stále neočekává.

A jak si vedla ostatní aktiva? Zlato se nadále drží blízko ATH lehce pod úrovní 2400 USD za trojskou unci a centrální banky po světě nadále pokračují v nákupech včetně ČNB. Bitcoin zažívá další korekci a dostal se pod hranici 60 000 USD. Z vrcholů je to pak přibližně 20 %, což pro takové aktivum není nic neobvyklého. 

 


Blog

17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
15.10.2024

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
18.9.2024

Jak investují prestižní americké univerzity

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.

 

Investiční report

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.

13.3.2025

Aktuální dění na trzích - březen 2025

Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %.

3.3.2025

Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.

20.2.2025

Aktuální dění na trzích - únor 2025

Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.