Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

USA

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 



Predikce úrokové sazby v USA

Do dalších měsíců se podle představitelů Fedu pravděpodobně dočkáme 2 snížení úrokových sazeb až na 4 % úrovně. Stále je to ale velmi postupné snižování a spíše podle slov šéfa Fedu chtějí být více restriktivní.

Důvodem je také uklidnění celních válek a pokračující růst dlouhodobých výnosů na státních dluhopisech, které signalizují očekávanou vyšší inflaci do budoucna.

V rámci naší dluhopisové složky tak, stejně jako u českých dluhopisů, preferujeme dluhopisy s delší dobou splatnosti a žádné velké strategické změn zatím neplánujeme. Situaci nicméně sledujeme, abychom mohli včas reagovat.  

Index S&P 500 je aktuálně už jen 3 % pod vrcholy a za květen si připisuje zhodnocení přes 6 %. Z grafu níže je patrné, že peníze do ETF při propadech tekly. Nyní, kdy se index pohybuje okolo svých maxim, peníze z ETF fondů naopak odcházejí. To dle našho názoru poukazuje na to, že v blízké budoucnosti bude vývoj indexu spíše slabší. Z dlouhodobého hlediska, jak graf naznačuje, se ale jedná o chybu. Dlouhodobí investoři by tak měly pokračovat v nastavené strategii a pravidelně investovat dále.
 

EVROPA

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc duben v Evropě vyšla opět podle očekávání na úrovni 2,2 %.

Současně 5.6. 2025 došlo k dalšímu zasedání ECB, která pokračovala ve snižování úrokových sazeb až na 2,15 %. Drží se tak svého plánu v postupném snižování až pod 2 % úrovně. Což je opakem toho, jak se poslední měsíce chová Fed. 
 

Úroková sazba stanovená ECB a její prognóza


Zdroj: www.tradingeconomics.org

Problémem evropské unie je tak stále nízký růst HDP a také nízké očekávání růstu do budoucna. 

Evropské indexy ale napříč regiony za květen nadále rostly a překonávají nová maxima a od začátku roku si např. MSCI Europe připisuje v dolarovém vyjádření až 21 %.

S klienty jsme začali do portfolií evropské akcie v malém množství vracet po nástupu Prezidenta Trumpa do úřadu. Zatím se nám tento tah vyplácí a změny ve strategii nechystáme. 
 

ČESKÁ REPUBLIKA

Meziroční míra inflace za duben v ČR vyšla překvapivě pod 2 %. Konkrétně na 1,8 % a do dalších měsíců se očekává, že se bude držet na úrovni lehce nad 2 %.

7.5. zasedala ČNB, která znovu snížila úrokové sazby z 3,75 až na 3,5 %. Pro snížení hlasovalo 6 ze 7 členů bankovní rady. 

Do konce roku poté ČNB plánuje snižovat úrokové sazby až pod 3 % úrovně. ČNB tak stále více míří na nakopnutí a podpoření ekonomiky a růstu HDP.
 

Prognóza úrokových sazeb ČR

Současně ale podle nové prognózy ČNB očekává nižší očekávaný růst HDP v roce 2026 ale zároveň o trochu vyšší inflační tlaky.

Přesto, že se cyklus snižování sazeb pomalu chýlí dle našeho názoru ke konci, věříme, že v následujících měsících, či kvartálech, k dvěma až třem snížení ještě dojde. Naše strategie pomalého navyšování expozice do dluhopisů s delší dobou splatnosti tak zatím funguje a zatím ji neměníme.

Shrnutí makra:

Ale přesuňme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace za duben v ČR vyšla překvapivě pod 2 %. Konkrétně na 1,8 % a do dalších měsíců se očekává, že se bude držet na úrovni lehce nad 2 %.

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku stále rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben opět drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc duben v Evropě vyšla opět podle očekávání na úrovni 2,2 %.

Současně 5.6. 2025 došlo k dalšímu zasedání ECB, která pokračovala ve snižování úrokových sazeb až na 2,15 %. Drží se tak svého plánu v postupném snižování až pod 2 % úrovně. Což je opakem toho, jak se poslední měsíce chová Fed. 
 

Shrnutí aktuální situace

Květen byl opět klidným měsícem a dokonce došlo k dohodě mezi USA a Čínou ohledně snížení cel. Ta byla ze strany USA snížena ze 145 na 30 % a Čína naopak snížila cla na USA ze 125 na 10 %. Což by se možná ve výsledku dalo považovat za úspěch pro USA, ale ta celková nejistota a chaos vyvolaný Trumpem důvěrou investorů rozhodně otřásl.

Na druhou stranu se ke konci května objevila zpráva, že dokonce americký federální soud pro mezinárodní obchod zrušil Trumpem zavedená cla z důvodu jeho nízké pravomoce. Údajně důležitá rozhodnutí jako zavádění cel jsou v kompetenci kongresu a nikoliv pouze prezidenta.

Odvolací soud ale už stihl obnovit Trumpem uvalená cla a probíhá teď právní bitva o oprávněnost zavedených cel. Pokud by soudy skutečně zakázaly zavedená cla, bylo by to pro investory velmi pozitivní.

Akcie proto za květen nadále pokračovaly v růstu a index S&P 500 je téměř na svých maximech. Růstu také pomohly opět skvělé výsledky společnosti NVIDIA, která víceméně potvrdila, že AI a datacenter boom zatím nekončí.
A jak se dařilo ostatním aktivům? Zlato se drží na úrovních kolem 3 300 USD za trojskou unci a Bitcoin překonal nová maxima a dostal se skoro až na 112 000 USD. Oproti americkým akciím pak je znovu na vrcholech a od začátku roku přináší pozitivní výsledky.
 


 


 


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.