Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent
Meziroční míra inflace za duben vyšla v USA po delší době podle očekávání na úrovni 3,4 % a stále se ji tak nedaří zkrotit pod cílená 3 %. Po delší době ale nedošlo ke zrychlení v růstu ani o překvapivá data a je možné, že k další akceleraci už nedojde.
V květnu k zasedání Fedu nedošlo, musíme si počkat až na polovinu června, kdy se i dozvíme nejnovější predikce inflace i očekáváného snižování úrokových sazeb. Zatím se tak stále očekává 1 až 2 snížení úrokových sazeb do konce roku 2024.
Počet očekávaných snížení úrokových sazeb Fedu do konce roku 2024
Zdroj: atlantafed.org
V návaznosti na poslední inflační data začaly mírně klesat 10leté americké státní dluhopisy a pozitivní očekávání investorů přispělo k růstu indexů na nová maxima. Pomohly k tomu i dobré výsledky největších technologických společností za poslední kvartál, a především výsledky společnosti NVDA, která nadále poukazuje na pozitivní sentiment polovodičového a celkově technologického segmentu.
Naše portfolia očekávala tento scénář a nyní, kdy index S&P připisuje za květen 5 % a NASDAQ 100 dokonce 6,5 %, profitují naši klienti z lehké nadváhy těchto indexů. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl měnit. Avšak zůstáváme obezřetní a pokud se ukáží důvody k úpravě strategie, budeme připraveni.
ECB na zasedání konaném 6.6. 2024 poprvé po delší době snížila úrokové sazby ze 4,5 % na 4,25 %. Jedná se sice jen o mírné snížení, ale přišlo. A bylo podle očekávání a podle predikcí ECB z předchozích zasedání. Centrální banka tak nečekala, až s prvním snížením přijde Fed, ale vzala věci do svých rukou.
Do konce roku se ale zatím očekává jen jedno maximálně dvě další snížení úrokových sazeb. ECB nechce pravděpodobně snižovat sazby o moc velké % oproti Fedu, protože by to pak mělo vliv na oslabení eura vůči dolaru.
Meziroční míra inflace za měsíc duben se v Evropě drží na očekávaných 2,4 %. Předběžná data za květen ale ukazují na mírný nárůst na 2,6 % a dokonce i ECB očekává podle nové predikce, že bude inflace do budoucna mírně vyšší, než dosud očekávali. Jedná se ale jen o drobná kosmetická navýšení.
Zdroj: ECB, prognóza ze zasedání 6.6. 2024
Inflaci v Evropě se tak podařilo dostat plně pod kontrolu a z tohoto hlediska si ECB i celá Evropa může oddychnout. Nyní je potřeba zaměřit se na růst HDP a zvýšení konkurenceschopnosti vůči USA a Číně.
Evropský index MSCI Europe si tak po menší korekci v dubnu připisuje za květen dokonce více než S&P 500, konkrétně 5,03 %. Od začátku roku si MSCI Europe připisuje necelých 8 %.
Pro naše investory je to dobrá zpráva. Evropu kvůli posledním geopolitickým vlivům upozaďujeme v portfoliích, avšak právě to, co tento měsíc pozorujeme, jsou důvody, proč vidíme, že nám evropské akcie neplní pouze diverzifikační funkci snížení rizika, ale že dokáží přinášet zajímavé zisky.
Meziroční míra inflace za duben překvapila a vyrostla až k tolerančnímu pásmu ČNB na úroveň 2,9 %. Důvodem byl po delší době lehký nárůst cen energií a také potravin. Jedná se o velmi volatilní položky a pokud by nadále rostly, inflace by mohla přeskočit toleranční pásmo ČNB.
Ještě před zveřejněním těchto dat, ČNB na zasedání konaném 2.5. 2024 snížila úrokové sazby z 5,75 % na 5,25 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členů bankovní rady a jednalo se tak po delší době o jednomyslné rozhodnutí.
Podle nové predikce ČNB ale očekává, že by úrokové sazby mohly na konci roku 2024 být na úrovni kolem 5 % a došlo by tak jen k mírnému snížení a do konce roku 2025 ČNB očekává sazby na 3,6 %. Jedná se tak o zpřísnění očekávání a úrokové sazby pravděpodobně nebudou klesat tak rychle jak, se očekávalo.
Zdroj: ČNB, prognóza k datu 2.5. 2024
Naopak ČNB očekává znovu nakopnutí ekonomiky a vyšší reálný růst HDP, který byl až do té doby prognózován jen na úrovni 0,6 %, dnes již ČNB očekává růst za rok 2024 až na úrovni 1,4 %!
Pro naše investory to znamená, že zpomalujeme přesun z krátkodobých do střednědobých a dlouhodobých dluhopisů, jelikož se sazby mění pomaleji, než jsme očekávali na začátku roku, a dává tedy smysl zůstat ještě v konzervativnějších krátkodobých produktech, které budou přinášet ve srovnání s rizikem zajímavé zisky.
Investoři se menší dubnové korekce nezalekli a v květnu akciové trhy opět rostly a dosáhly na nová maxima. Index S&P 500 i Evropský index si připsaly za květen kolem 5 %. V růstu pokračovala i Čína, protože vláda přišla s další masivní vlnou podpory jak pro akciové trhy, tak především celkově pro ekonomiku a byl tak revidován očekáváný růst HDP pro rok 2024 na 5 %.
Na zasedání ČNB konaném 2.5. 2024 došlo dle očekávání k dalšímu snížení o 0,5 %, to znamená z 5,75 % na 5,25 %. Podle nové predikce ČNB ale do konce roku 2024 už k dalšímu většímu snižování nedojde, pravděpodobně jen ke kosmetickému snížení na 5 %, ale jinak chce být ČNB delší dobu restriktivní a držet sazby výše. Tento směr potvrzují i inflační data za duben, kde meziroční inflace vyskočila až na 2,9 % a překvapila i samotnou ČNB, která očekávala 2,5 %. Za zvýšením stály především ceny energií a potravin, tedy velmi volatilní položky.
Meziroční míra inflace za duben v USA se stále drží kolem 3,4 %, tentokrát už ale přicházející data byla dle očekávání a důležité je, že inflace dále neakceleruje. Nezaměstnanost se drží stabilně lehce pod 4 % hranicí. Fed tak nadále signalizuje 1 až 2 snížení do konce roku, první snížení by mohlo přijít už na zasedání v září, ale kdo ví.
Naopak ECB se do zasedání konaném 6.6. 2024 skutečně opřela a podle jejich predikcí a očekávání poprvé po delší době snížila úrokové sazby ze 4,5 % na 4,25 %. Jedná se sice jen o mírné snížení, ale vysílá signál, že boj s inflací je v Evropě pravděpodobně u konce.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025