Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Aktuální dění na trzích - březen 2025

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

USA

Meziroční míra inflace v USA vyšla za leden lehce nad očekávání až na 3 %. Za mírným nárůstem stojí opět ceny zboží, ale také služby. 

V dalších měsících se stále očekává pokles meziroční inflace, ale je možné, že s příchodem cel na dovoz zboží by mohla inflace znovu začít dosahovat hodnot přes 3 %. Ale k tomu máme ještě daleko.

Nezaměstnanost se za leden drží v USA na 4,0 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %, ale pravděpodobně to bude z důvodu propouštění a zeštíhlování vládních úředníků.

Ale pokud jde o budoucí predikci růstu HDP, zde pravděpodobně nastává obrat, protože se začínáme nacházet v nestabilním prostředí, co se týče cel a dalších Trumpových kroků. 

Dopady cel a celkově celních válek rozhodně není jednoduché predikovat a často to dopadá jako u jiných predikcí, že se nenaplní.
 

Prognoza Atlantského Fedu ohledně růstu HDP v USA

zdroj:Atlantafed.org

Ale konkrétně Bank of Atlanta, což je jedna z bank, která je součástí Fedu, ukázala svou prognózu pro růst HDP v USA pro 1. kvartál 2025. A prognóza se od ledna zhoršuje a podle posledních čísel očekávají kvartální anualizovaný pokles HDP až o 3 %. Jaká bude skutečnost uvidíme.

Ale jak se na očekávaný růst HDP a celní války dívá Fed si budeme muset počkat až do 19. března, kdy proběhne další zasedání.

Index S&P 500 je nyní v mírné korekci ve výši 5 % z vrcholů a index NASDAQ 100 necelých 10 %.

Co se týče našeho očekávání budoucího vývoje úrokových sazeb v USA, tak věříme, že americký Fed sáhne ke snížení tento rok ještě 2-3x. To je v souladu s tím, jak se naše očekávání měnila v poslední době. Dříve jsme očekávali, že Fed bude snižovat agresivněji a nyní jsme spíš toho názoru, že se tak bude dít pomaleji a opatrněji.

Důležitým faktorem je samozřejmě prezident Trump, který trhům příliš stability nepřidává – ani svými výroky, ani svými činy a politikou.
 

Pravděpodobnost "Target rates" Fedu 10. prosince 2025

Zdroj: CME Group Fed Watch Tool, TJWM

V tuto chvíli tak žádné změny v portfoliích našich klientů neděláme. V dluhopisové složce stále nadvažujeme dlouhodobé dluhopisy na úkor těch krátkodobých. Protože s našimi klienty investujeme dlouhodobě, tak poklesy na trzích, jak akciových tak dluhopisových vnímáme, jako příležitost. V tuto chvíli čekáme na první významný pokles, abychom s investory mohli investovat více.

Ve stejnou chvíli jsme si vědomi rizik politiky prezidenta Trumpa. Ač toto není politický report, tak s investováním je politika někdy spjata více. Zde si tedy dovolíme komentovat to, že pro investory není v tuto chvíli Trumpova politika příznivá. Až zbytečné vytváření obchodních válek se spojenci, podpora velmi pravicových, až nacionalistických stran, v EU, vyhýbaní se jednání s představiteli EU, pozastavení vojenské a informační pomoci Ukrajiny a stranění Rusku, jsou jen příklady politik, které vytváří další rizika na trzích.

My proto situaci bedlivě sledujeme, abychom byli případně připraveni včas reagovat. Taková situace samozřejmě, ale může přinést i investorské příležitosti. Pokud lídři EU dostojí svým slovům a Evropa opravdu začne zbrojit a investovat do obrany, věříme, že by to mohlo být dobrým impulsem pro ekonomiku EU. Vývoj situace sledujeme a jsme připraveni začít zvyšovat váhu evropských akcií v portfoliích našich klientů.
 

EVROPA

Meziroční míra inflace v Evropě za měsíc leden vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,5 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.

Důležité a velmi sledované byly ale volby v Německu, které se uskutečnily v neděli 23. února. 

•    Vcelku podle očekávání došlo k velkému propadu SPD a bývalého kancléře Olafa Scholze.
•    Vítězem se stala koalice CDU/CSU a pravděpodobně se příštím německým kancléřem stane Friedrich Merz.
•    Došlo k velkému posílení AfD z 10 až na 20 % a mají oblibu především mezi mladými voliči.
 

CDU/CSU ale sama nedrží většinu a bude tak muset opět dojít ke koaliční vládě. Jednání tak budou probíhat v příštích měsících. Je ale možné, že Friedrich Merz přinese do Německa žádanou změnu, protože chce bojovat proti nelegální migraci a také chce znovu otevřít jaderné elektrárny.

Evropské akcie po delší době opět přinesly pozitivní výnos přes 3,5 % za měsíc únor a především se dařilo evropským zbrojařům v očekávání vyšších výdajů států na obranu.


My Evropu stále podvažujeme, ale jsme připraveni naši strategii změnit. Čekáme na vývoj situace na Ukrajině, jednání o zbrojení EU a vývoj ekonomiky v Německu. V tuto chvíli čekáme na potvrzení slov evropských lídrů ohledně zbrojení. Věříme totiž, že kdyby k němu nedošlo, rizika na evropských trzích by mohla být výrazně vyšší, než jsou teď.
 

Zdroj: Variant perception, Daily Chartbook, TJWM

Na grafu výše, který ukazuje předstihové růstové indikátory pro ekonomiky USA, Číny a Eurozóny, je patrné, že ekonomika USA je na tom stále lépe než ta evropská nebo čínská.
 

ČESKÁ REPUBLIKA

Meziroční míra inflace za leden v ČR vyšla na úrovni 2,8 % a došlo k tak jejímu mírnému poklesu. Za růstem stály opět dražší potraviny.

Dne 6.2. 2025 došlo k dalšímu zasedání ČNB, která po prosincové pauze pokračuje ve snižování úrokových sazeb ze 4 až na 3,75 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členu bankovní rady. 
 

Úroková sazba stanovená ČNB a její prognóza

Zdroj: tradingeconomics.com

Do konce roku ale ČNB očekává, že přistoupí k dalšímu snižování až na 3 % úrovně. Především je to z důvodu nižšího očekávaného růstu HDP. V minulé prognóze ČNB očekávala růst HDP za rok 2025 až na 2,2 %, nyní už očekává pouze 2 %.

A situace se může pravděpodobně ještě více zhoršit, protože Německo ekonomicky stále stagnuje a projeví se to i na exportně orientované ekonomice jako je ČR. ČNB proto chce více nakopnout ekonomický růst právě snižováním úrokových sazeb.

Vývoj úrokových sazeb tak pokračuje dle našeho očekávání a proto v tuto chvíli v dluhopisové složce portfolií našich klientů neděláme žádné změny. Postupně navyšujeme poměr dluhopisů s delší dobou splatnosti a navyšujeme tak úrokový výnos. V tomto budeme pokračovat i nadále, protože čekáme, že sazby v České republice budou klesat i nadále. Krom výše zmíněných faktorů hraje do karet ČNB také fakt, že sazby, ač nyní pomaleji, snižují i velké centrální banky. To znamená, že ČNB může snižovat sazby bez vytváření zbytečného tlaku na korunu.
 

Shrnutí na závěr

Během února proběhlo rovnou několik zajímavých událostí. Od voleb v Německu, jednání o míru na Ukrajině až po zasedání ČNB.

Nejdříve k jednání o míru, které probíhají víceméně od Trumpovi inaugurace, ať už jednání nejprve s Putinem a teprve poté s ukrajinským prezidentem v Bílém domě. Zde ale před podepsáním důležité dohody o další pomoci došlo k roztržce mezi oběma stranami a k dohodě prozatím nedošlo.

Situace se mění každým dnem a pravděpodobně budou probíhat i další jednání o případném míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Na akciových trzích i v důsledku cel a těchto události tak dochází k mírné korekci, konkrétně u indexu S&P 500 o 5 % a technologického indexu NASDAQ 100 o necelých 10 %.

Celní války nadále pokračují a aktuálně uvalená cla na Kanadu a Mexiko skutečně vstoupila v platnost a logicky se zasažené státy budou bránit. Jaká cla budou nakonec uvalena na Evropa si ale stále zatím budeme muset počkat.

Ke konci února také proběhly parlamentní volby v Německu a vítězem se stala koalice CDU/CSU a pravděpodobně se tak příštím německým kancléřem stane Friedrich Merz.

Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace za leden v ČR vyšla na úrovni 2,8 % a došlo k tak jejímu mírnému poklesu. Za růstem stály opět dražší potraviny.

Dne 6.2. 2025 došlo k dalšímu zasedání ČNB, která po prosincové pauze pokračuje ve snižování úrokových sazeb ze 4 až na 3,75 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členu bankovní rady. 

Meziroční míra inflace v USA vyšla za leden lehce nad očekávání až na 3 %. Za mírným nárůstem stojí opět ceny zboží, ale také služby. 

V dalších měsících se stále očekává pokles meziroční inflace, ale je možné, že s příchodem cel na dovoz zboží by mohla inflace znovu začít dosahovat hodnot přes 3 %. Ale k tomu máme ještě daleko.

Nezaměstnanost se za leden drží v USA na 4,0 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %, ale pravděpodobně to bude z důvodu propouštění a zeštíhlování vládních úředníků.

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc leden v Evropě vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,5 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.

A jak se dařilo ostatním aktivům? Zlato nejdříve v únoru rostlo a téměř dosáhlo historické úrovně 3 000 USD za trojskou unci. Následně ale ke konci měsíce začalo klesat i kvůli oslabování amerického dolaru.

Bitcoin se po měsících růstu propadl téměř až 25 % pod své vrcholy a dokonce byl chvíli pod 80 000 USD. Souviselo to s mírnou korekcí amerického indexu S&P 500 a celkově technologických a rizikovějších aktiv.
 

Zdroj: Yahoo Finance, TJWM


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.