Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Jelínek Wealth Management s.r.o.

Akciové trhy v poklesu a co to pro Vás znamená?

Zvýšená volatilita na akciových trzích

V posledních dnech jsme svědky zvýšené volatility na akciových trzích. Minulý pátek se japonský akciový index propadl téměř o 6%. V Evropě pak trhy klesaly také, když německý DAX a britský FTSE100 odepsaly téměř 2%. Během dne pak začaly výprodeje v USA, když byla reportována slabá makroekonomická data. Nejsledovanější americké indexy S&P 500 a Nasdaq odepsaly 2.4% a 2.8%.

Nový týden začal ještě většími výprodeji. Japonský index zažil nejhorší den od října 1987 a klesl o 12.4%. V USA výprodeje také pokračovaly. Dow Jones Index klesl o 2.6%, Nasdaq o necelá 3.5% a S&P 500 o 3%.

V úterý se trhy stabilizovaly. Japonské akcie si připsaly 9,3% a umazaly tak velkou část ztrát z předešlých obchodních dnů. Evropské akcie (Index STOXX Europe 600) zakončily den o 0.2% výše. Stabilita se vrátila i na americký trh, kde jsou akcie v 1% zisku (S&P 500).

V tomto krátkém článku bychom Vám rádi vysvětlili, co se na trzích děje a co to pro Vás znamená.
V prvé řadě je třeba podotknout, že pro pravidelné a dlouhodobé investory poklesy na trzích znamenají výhodu nižších cen, za které je možné akcie nakupovat. To v dlouhodobém horizontu znamená lepší zhodnocení.
 

JAPONSKO

V druhé řadě je potřeba vysvětlit to, co se děje v Japonsku, kde byly výprodeje největší. Prvotním faktorem výprodejů v Japonsku je zvýšení úrokových sazeb tamní centrální bankou. V rámci boje proti inflaci chtěla Bank of Japan podpořit yen, a své úrokové sazby zvýšila. 
Akce Bank of Japan nicméně způsobila vrásky investorům, kteří využívají tzv. carry-trade. Carry-trade je investiční strategie, při které si investor půjčí peníze v zemi s nízkými úrokovými sazbami a následně je investuje v zemi s vyššími úroky.

Investoři pak museli ukončovat své carry trade pozice, což zvýšilo tlak na americké trhy. Zároveň ale začali ukončovat své pozice v Japonsku, aby splatili půjčky. Silnější yen také ohrožuje zisky japonských firem orientovaných na export, což je pravděpodobně další faktor stojící za výprodejem v Japonsku. Akcie realitních firem, jejichž businessu nízké sazby napomáhaly, se také dočkaly velkých výprodejů.

V Japonsku nebylo v podstatě kam utéci. Úterní obchodování nicméně ukázalo, že výprodeje byly přehnanou, až extrémní, reakcí.


USA

Výše jsme již zmínili tzv. carry-trade, který měl na výprodeje v USA vliv. Hlavním faktorem nicméně byla makroekonomická data. Americký trh práce je slabší než se očekávalo a neaktivita Fedu, stran změn úrokových sazeb, během poslední schůze znervózňuje trh, že reakce Fedu bude na zpomalující ekonomiku pomalá, případně nedostatečná.

Dalším faktorem je slabší růst technologických firem a výrobců čipů. V mnoha indexech mají tyto firmy velké zastoupení a pokles cen jejich akcií má tak relativně velký vliv na indexy a také na ETF fondy, které tyto indexy sledují.

Výprodeje na akciových trzích byly spojené s růstem cen dluhopisů (tzn. poklesu jejich úrokových sazeb) a úroková křivka se v pondělí, 8. 5. 2024, vrátila do normálu. Když se invertovaná úroková křivka vrátila do normálu v minulosti, ve většině případů to znamenalo předzvěst recese. Pravděpodobnost tzv. „hard landing“ v USA se tak o něco zvýšila. „Hard landing“ je scénář, který počítá s recesí v USA a pravděpodobným zpomalením globální ekonomiky. Dle Financial Times ale ekonomové věří, že toto stále není scénář, se kterým by se mělo počítat jako se základním.

Důležitá proto budou makroekonomická data reportována v tomto a následujících týdnech. Ta by totiž měla nabídnout další vhled do toho, jak to s ekonomikou v USA vypadá.
Očekávaní na trhu jsou nyní takové, že Fed bude sazby snižovat v září o 0,5 procentního bodu, aby tamní ekonomiku podpořil.


Co to pro Vás, jako investory, znamená?
Odstavce výše mají sloužit jako krátké vysvětlení faktorů, které stojí za výprodeji, jejichž jsme svědky a nemá sloužit jako detailní analýza.

Během dalších dnů a týdnů lze očekávat zvýšenou volatilitu na trzích. Zvýšené reakce trhu můžeme čekat jak na reportované výsledky firem, tak na makroekonomická data, a to oběma směry. Jak ukázalo úterní obchodování v Japonsku, extrémní volatilita jedním směrem může být vystřídána velkými pohyby směrem druhým. 

V takové době je pro investora nejdůležitější se neunáhlit. Vaše investice by měly mít nastavený systém a ten následovat. To je to, co se pro Vás snažíme dělat my.

Akciová složka by v portfoliích měla zůstat. Nižší ceny jsou potřeba dlouhodobými investory vnímat jako příležitost a my tak budeme při pokračujících výprodejích přikupovat. Mějte hotovost připravenou. Hlídáme pro Vás propady a v případě poklesu akcioých globálních trhů více jak o 10% Vás budeme informovat.

U dluhopisů budeme situaci nadále analyzovat a pomůžeme Vám Vaše portfolia připravit. Protože Fed bude pravděpodobně snižovat úrokové sazby rychleji, než dříve očekávalo, začneme postupně převažovat dluhopisy s dlouhou a střední splatností na úkor těch krátkodobých.


Blog

18.5.2025

Jak investují čeští a zahraniční multimilionáři?

V investičním světě existují značné rozdíly mezi tím, jak nakládají se svým majetkem čeští multimilionáři a jejich zahraniční protějšky, zejména ti ze Spojených států. Tyto rozdíly jsou formovány historickými zkušenostmi, kulturním prostředím, ekonomickým vývojem i osobními preferencemi. Tento článek detailně porovnává investiční strategie obou skupin a nabízí vhled do specifických přístupů k ochraně a zhodnocování majetku.
23.4.2025

Jak na tvorbu úspěšného vícegeneračního portfolia?

V dnešním světě, kde se proměňuje role bohatství i jeho význam, už nestačí jen investovat chytře. Skutečný úspěch měříme podle schopnosti předat majetek dalším generacím tak, aby přinášel nejen finanční zajištění, ale i hodnoty, kontinuitu a klid. Vícegenerační portfolia nejsou jen o investicích - jsou o lidech, vztazích a hodnotách, které se předávají z generace na generaci.
26.3.2025

Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?

Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
17.1.2025

Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody

Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.

 

Investiční report

13.6.2025

Aktuální dění na trzích - červen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za duben opět mírně pod očekávání na 2,3 %. Do dalších měsíců se stále očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.

Nezaměstnanost se za duben stále drží v USA na 4,2 % a zatím to tak nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se nadále očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Dne 7.5. 2025 se konalo další zasedání Fedu, na kterém ale Fed ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 4,5 %.
 

9.5.2025

Aktuální dění na trzích - květen 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen zboží dovážených z Číny.

Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.

Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartále 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ale cla se naplno projeví až v tomto kvartále a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
 

10.4.2025

Aktuální dění na trzích - duben 2025

Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů.

Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
 

19.3.2025

Akciové trhy v poklesu

Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.