Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Tomáš Jelínek

Akciové trhy v poklesu a co to pro Vás znamená?

Zvýšená volatilita na akciových trzích

V posledních dnech jsme svědky zvýšené volatility na akciových trzích. Minulý pátek se japonský akciový index propadl téměř o 6%. V Evropě pak trhy klesaly také, když německý DAX a britský FTSE100 odepsaly téměř 2%. Během dne pak začaly výprodeje v USA, když byla reportována slabá makroekonomická data. Nejsledovanější americké indexy S&P 500 a Nasdaq odepsaly 2.4% a 2.8%.

Nový týden začal ještě většími výprodeji. Japonský index zažil nejhorší den od října 1987 a klesl o 12.4%. V USA výprodeje také pokračovaly. Dow Jones Index klesl o 2.6%, Nasdaq o necelá 3.5% a S&P 500 o 3%.

V úterý se trhy stabilizovaly. Japonské akcie si připsaly 9,3% a umazaly tak velkou část ztrát z předešlých obchodních dnů. Evropské akcie (Index STOXX Europe 600) zakončily den o 0.2% výše. Stabilita se vrátila i na americký trh, kde jsou akcie v 1% zisku (S&P 500).

V tomto krátkém článku bychom Vám rádi vysvětlili, co se na trzích děje a co to pro Vás znamená.
V prvé řadě je třeba podotknout, že pro pravidelné a dlouhodobé investory poklesy na trzích znamenají výhodu nižších cen, za které je možné akcie nakupovat. To v dlouhodobém horizontu znamená lepší zhodnocení.
 

JAPONSKO

V druhé řadě je potřeba vysvětlit to, co se děje v Japonsku, kde byly výprodeje největší. Prvotním faktorem výprodejů v Japonsku je zvýšení úrokových sazeb tamní centrální bankou. V rámci boje proti inflaci chtěla Bank of Japan podpořit yen, a své úrokové sazby zvýšila. 
Akce Bank of Japan nicméně způsobila vrásky investorům, kteří využívají tzv. carry-trade. Carry-trade je investiční strategie, při které si investor půjčí peníze v zemi s nízkými úrokovými sazbami a následně je investuje v zemi s vyššími úroky.

Investoři pak museli ukončovat své carry trade pozice, což zvýšilo tlak na americké trhy. Zároveň ale začali ukončovat své pozice v Japonsku, aby splatili půjčky. Silnější yen také ohrožuje zisky japonských firem orientovaných na export, což je pravděpodobně další faktor stojící za výprodejem v Japonsku. Akcie realitních firem, jejichž businessu nízké sazby napomáhaly, se také dočkaly velkých výprodejů.

V Japonsku nebylo v podstatě kam utéci. Úterní obchodování nicméně ukázalo, že výprodeje byly přehnanou, až extrémní, reakcí.


USA

Výše jsme již zmínili tzv. carry-trade, který měl na výprodeje v USA vliv. Hlavním faktorem nicméně byla makroekonomická data. Americký trh práce je slabší než se očekávalo a neaktivita Fedu, stran změn úrokových sazeb, během poslední schůze znervózňuje trh, že reakce Fedu bude na zpomalující ekonomiku pomalá, případně nedostatečná.

Dalším faktorem je slabší růst technologických firem a výrobců čipů. V mnoha indexech mají tyto firmy velké zastoupení a pokles cen jejich akcií má tak relativně velký vliv na indexy a také na ETF fondy, které tyto indexy sledují.

Výprodeje na akciových trzích byly spojené s růstem cen dluhopisů (tzn. poklesu jejich úrokových sazeb) a úroková křivka se v pondělí, 8. 5. 2024, vrátila do normálu. Když se invertovaná úroková křivka vrátila do normálu v minulosti, ve většině případů to znamenalo předzvěst recese. Pravděpodobnost tzv. „hard landing“ v USA se tak o něco zvýšila. „Hard landing“ je scénář, který počítá s recesí v USA a pravděpodobným zpomalením globální ekonomiky. Dle Financial Times ale ekonomové věří, že toto stále není scénář, se kterým by se mělo počítat jako se základním.

Důležitá proto budou makroekonomická data reportována v tomto a následujících týdnech. Ta by totiž měla nabídnout další vhled do toho, jak to s ekonomikou v USA vypadá.
Očekávaní na trhu jsou nyní takové, že Fed bude sazby snižovat v září o 0,5 procentního bodu, aby tamní ekonomiku podpořil.


Co to pro Vás, jako investory, znamená?
Odstavce výše mají sloužit jako krátké vysvětlení faktorů, které stojí za výprodeji, jejichž jsme svědky a nemá sloužit jako detailní analýza.

Během dalších dnů a týdnů lze očekávat zvýšenou volatilitu na trzích. Zvýšené reakce trhu můžeme čekat jak na reportované výsledky firem, tak na makroekonomická data, a to oběma směry. Jak ukázalo úterní obchodování v Japonsku, extrémní volatilita jedním směrem může být vystřídána velkými pohyby směrem druhým. 

V takové době je pro investora nejdůležitější se neunáhlit. Vaše investice by měly mít nastavený systém a ten následovat. To je to, co se pro Vás snažíme dělat my.

Akciová složka by v portfoliích měla zůstat. Nižší ceny jsou potřeba dlouhodobými investory vnímat jako příležitost a my tak budeme při pokračujících výprodejích přikupovat. Mějte hotovost připravenou. Hlídáme pro Vás propady a v případě poklesu akcioých globálních trhů více jak o 10% Vás budeme informovat.

U dluhopisů budeme situaci nadále analyzovat a pomůžeme Vám Vaše portfolia připravit. Protože Fed bude pravděpodobně snižovat úrokové sazby rychleji, než dříve očekávalo, začneme postupně převažovat dluhopisy s dlouhou a střední splatností na úkor těch krátkodobých.


Blog

5.11.2024

Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?

Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
15.10.2024

Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství

V dnešním článku bychom rádi popsali Nobelovu nadaci, která, stejně jako univerzitní endowment fondy, může sloužit jako inspirace pro jednotlivce a rodiny, kteří chtějí tvořit a rozvíjet rodinný kapitál pro sebe i pro své potomky.
18.9.2024

Jak investují prestižní americké univerzity

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.
5.7.2024

Cesta k úspěšnému investování

Rozhodování o složení investičního portfolia je zásadním krokem, který vyžaduje pečlivé zvážení individuálních finančních cílů a životního stylu investora. Klíčovým prvkem tohoto procesu je vytvoření investičního plánu, který se zaměřuje na specifické potřeby a očekávání investora, včetně důkladné analýzy jeho finanční situace.

 

Investiční report

10.10.2024

Aktuální dění na trzích - říjen 2024

S trhy hýbalo několik důležitých událostí jako například snížení sazeb americkým Fedem a lepší data z trhu práce v USA. Stejně jako americký Fed snižovaly sazby i evropská ECB a Česká národní banka. Důležitou roli hraje, a pravděpodobně bude i nadále hrát, situace na Blízkém východě. 
11.9.2024

Aktuální dění na trzích - září 2024

Inflace v USA potvrzuje definitivně klesající trend a meziroční míra za červenec vyšla na 2,9 %. Služby ani ceny nemovitostí už růst netáhnou a opravdu to vypadá, že inflace v USA už Fed ani akciové trhy trápit nemusí.
9.8.2024

Aktuální dění na trzích - srpen 2024

Akciové indexy zažily v červenci po delší době menší korekci, především technologické akcie. Index S&P 500 sice po zasedání Fedu zakončil červenec s lehkým ziskem, technologický index NASDAQ 100 za červenec poklesl o necelá 3 %.
7.8.2024

Akciové trhy v poklesu a co to pro Vás znamená?

V posledních dnech jsme zaznamenali mírný pokles na globálních finančních trzích. Rádi bychom vám vysvětlili hlavní příčiny tohoto vývoje a informovali vás o našich krocích při správě vašich investičních portfolií.