Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %.
Na grafu níže je patrné, že nynější propady jsou s těmi historickými minimální. To by pro dlouhodobé investory mělo být útěchou. Z grafu je patrné, že i po velkých propadech se trhy vrací k růstu.
Největším faktorem, který stojí za propady v dnešních dnech se zdá být netransparentní prezidentství Donalda Trumpa, primárně kvůli jeho celní politice a změn ve vztahu vůči Ukrajině a Rusku. přesto si myslímě, že tyto propady však nejsou důvodem k panice – naopak, mohou přinést několik výhod, o kterých píšeme níže.
Pokud investor nakupuje pravidelně každý měsíc nebo kvartál, pokles cen ETF mu umožňuje nakoupit více podílů za stejnou částku. Tento princip, známý jako průměrování nákladů (dollar-cost averaging), pomáhá snížit průměrnou pořizovací cenu investice a zvyšuje potenciální výnosy při následném růstu trhů. Jinými slovy – každý investor by měl “doufat” v pokles trhů než začne nakupovat.
Nicméně i zde pozor s časováním trhu. Nedává smysl neinvestovat vůbec a jen čekat na poklesy. Akciové trhy mají totiž tendence zažívat dlouhé období růstu a je velká šance, že velkých poklesů se jen tak nedočkáte a nezainvestujete vůbec. Pak přijdete o cenné, dlouhodobé, zisky, protože Vaše peníze budou ležet ladem, když trhy rostou.
Historie ukazuje, že akciové trhy mají tendenci se z poklesů zotavit a v dlouhém horizontu rostou. Propady jsou běžnou součástí tržního cyklu a představují přirozenou korekci cen. Důležité je zachovat disciplínu a držet se dlouhodobého investičního plánu.
Ne nadarmo se na trhu říká, že “The markets take the escalator up and the elevator down.” Toto se dá volně přeložit tak, že trhy jezdí směrem nahoru eskalátorem a dolů výtahem. Toto rčení má odkazovat na na tendenci akciových trhů růst pomalu a delší dobu, ale zároveň zažívat náhlé a prudké propady.
Strach z (nebo během) výrazných poklesů často vede k unáhleným rozhodnutím, jako je prodej aktiv ve ztrátě. Statistiky však ukazují, že ti, kdo se snaží "časovat trh" a vyhýbat se propadům, obvykle dosahují horších výsledků než ti, kdo investují pravidelně bez ohledu na tržní vývoj. Klíčem k úspěchu je konzistence, trpělivost a držení se plánu.
My jsme v nedávné minulosti napsali sérii článků o dlouhodobých investicích. Můžete si je přečíst pod těmito odkazy: Jak investují prestižní americké univerzity, Dlouhodobé investování podle Nobelovy nadace: Inspirace pro udržitelné bohatství, Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?, a Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody.
Pro tento článek jsme si vybrali 5 velkých historických poklesů indexu S&P 500 a v tabulce níže ukazujeme návratnost indexů po 1, 3 a 5 letech. V hodnotách jsou započteny reinvestované dividendy.
Pravidelné investování do široce diverzifikovaných ETF je jednou z nejefektivnějších cest k dlouhodobému růstu portfolia. Klíčem je držet se plánu a nepodléhat emocím, zejména v obdobích poklesů, kdy mnoho investorů v panice prodává. Právě v těchto chvílích se totiž otevírají příležitosti – ti, kdo prodávají ve strachu, přenechávají budoucí zisky těm trpělivějším. Našim klientům pomáháme udržet disciplínu a vyvarovat se zbytečných rozhodnutí, která by mohla ohrozit jejich dlouhodobé investiční cíle.
Jaké strategie využívají úspěšné rodiny pro ochranu a růst svého majetku?
Každá rodina, která si přeje dlouhodobě chránit a budovat svůj majetek, by měla mít jasně definovaný plán. Finanční plánování je klíčem k úspěchu, ať už jde o běžné rodiny s tradičními příjmy, nebo o rodiny s většími finančními prostředky a majetky. Úspěšné rodiny, které dokázaly nejen ochránit, ale i budovat svůj majetek, využívají několik osvědčených strategií, které jim pomáhají dosáhnout dlouhodobé stability a finančního úspěchu.
Jak ke správě majetku přistupují šlechtické rody
Šlechtické rody patří mezi nejlepší příklady dlouhodobé správy majetku. Po staletí dokázaly ochránit a rozvíjet svůj majetek napříč generacemi, a to i přes politické, ekonomické a společenské změny. Ve středověku tvořilo základ jejich bohatství zemědělství a vlastnictví půdy. Během industrializace se do portfolií dostal průmysl a finance a dnes spravují široce diverzifikovaná portfolia s důrazem na udržitelnost a ochranu dědictví.
Jak investují církve a čím se můžeme inspirovat?
Církve zaujímají své specifické místo na trhu. Stejně jako univerzity či Nobelova nadace mají za cíl ochranu svého majetku a zároveň financování svého provozu. V dnešním článku budeme pojednávat o anglikánské církvi. Ta se svým kapitálem pracuje strategicky a dlouhodobě, což může být inspirativní pro běžné investory ale i jiné církve; i ty, které například nedisponují takovým majetkem.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za únor dle očekávání na 2,8 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %. Částečně i v důsledku zdražujících cen nových automobilů. Nezaměstnanost se za únor drží v USA na 4,1 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Snad všichni investoři mají zaručeno, že se setkají s poklesy cen svých investic. To platí i pro investory, kteří investují pravidelně každý měsíc nebo kvartál do diverzifikovaných ETF fondů jako naši klienti. Akciový index S&P 500 se v posledních několika dnech a týdnech propadl o necelých 10 %. Únor přinesl zásadní události, které ovlivnily trhy i ekonomiku. Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se komplikují – nadějný průběh setkání v Bílém domě skončil roztržkou a dohoda je stále v nedohlednu. Nejistota se promítla i do trhů, kde S&P 500 oslabil o 5 % a technologický NASDAQ 100 spadl o 10 %. Je to jen několik dní od Trumpovi inaugurace (20. ledna) a se svými sliby na sebe nenechal dlouho čekat. USA např. odstoupilo od Pařížské klimatické dohody a naopak Trump podpořil těžbu ropy a zemního plynu. Evropská unie tím přichází o silného spojence pokud jde o nějakou snahu uhlíkové neutrality a celkově Green Dealu.Aktuální dění na trzích - duben 2025
Akciové trhy v poklesu
Aktuální dění na trzích - březen 2025
Ohlédnutí za rokem 2024 a investiční výhled 2025